avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 961 soluții astăzi
Forum Activitate Cmaniov

Activitate Cmaniov

Răspuns la discuția Abuz Banca ,va rog ajutor!!!
Sincer sa va zic intentionat nu am facut plati mai mici pt ca nu mi-a placut atitudinea si comportamentul functionarei de la banca. Ei ar trebui sa stie cand angajeaza un functionar de relatii publice ,ca acel functionar trebuie sa stie ceva psihologie si metode elementare de comunicare. Nu poti sa suni omul si sa il ameninti (cu condiotonari radicale) si sa te astepti la o atitudine pozitiva din partea acestuia.
Al doilea motiv (principal) era ca stiam ca voi ajunge in situatia respectiva ,si am avut prieteni ce au facut asa zisele " plati mai mici" ca apoi cand au ajuns intr-un final la intelegere cu banca de a relua plata ratelor ,sa nu le fie recunoscute platile "mici" anterior facute(ei acuma isi continua plata ratelor,fara ca "micile sume" achitate sa le fie recunoscute). Prefer sa stiu totul dintr-o bucata, nu sa fac degeaba "plati mici" care apoi sa nu imi fie recunoscute.

In orice caz concluzia e simpla ,sunt un biet roman care a ajuns la mila unui gigant si el face ce vrea cu viata mea si nici o lege nu il opreste. In occident statul te ajuta sa iesi la liman cu datoriile , in Romania statul te ingroapa. Da legi favorabile numai bancilor si oamenilor de rand ii lasa de izbeliste. De aceea pleaca tot tineretul in occident si raman numai mosi si babe. Si asa raportul angajati/pensionari e de 40% / 60 % . In cativa ani Romania va ajunge sa fie o tara de pensionari ,pt ca statul orice face ,face numai sa distruga tineretul.
Multumesc oricum pt timpul acordat si ajutorul (inutil) care mi l-ati oferit (fara suparare,tot ce mi-ati zis stiam si eu ,fara sa mai pierd timpul o ora la voi pe site sa intreb). Credeam ca exista o solutie ,dar se pare ca nu este.
Răspuns la discuția Abuz Banca ,va rog ajutor!!!
Pai eu am tot salariul blocat si nimeni nu imi da raspuns de ce si de catre cine(am dat vina pe Raiffeisen pt ca ei sunt singurii la care am datorie ; nu am amenzi ,impozite neplatite,etc; doar datoria la banca . Ce as putea face ,la cine sa apelez, unde sa merg.
Multumesc

P.S. Si este legal sa se faca poprire pe salariu fara anuntare prealabila? Daca eu am cancer/leucemie/etc si imi trebuie un medicament care stiu ca trebuie sa il cumpar o data pe luna (sa zicem ziua de salar) si fara el mor ,si nu am bani ? Este imposibil in conceptia mea sa existe o asemenea lege.
Buna ziua ma numesc Cristi ,am 30 ani si lucrez ca si gestionar la o companie de productie componente electronice in Timisoara.
Povestea mea a inceput in anul 2012 ( februarie) cand am luat un credit de nevoi personale de la oin valoare de 9000 lei. Creditul a fost luat pe o perioada de 5 ani si rata lunara era de 240 lei pe luna. Era un credit suportabil ,usor de platit care nu imi afecta viata financiara. Am platit creditul pana in luna iunie-iulie 2013. Atunci am avut ceva probleme personale care mi-au incurcat planurile financiare si datorita lor am fost plecat o perioada de cateva luni din tara. Am lasat plata creditului in grija unui var de al meu care nu s-a obosit sa il plateasca si cand m-am intors nici nu m-a anuntat ca nu e platit .Bineinteles ca eu cu banii cu care am venit i-am cheltuit pe chestile ce trebuia sa le rezolv si mi-am pastrat o suma mica ,pt plata ratei. Ma trezesc ca ma suna cei de la alta banca ( A PRELUAT DE LA BANKa de unde am luat banii TOATE CREDITELE DE NEVOI PERSONALE CARE LE-A AVUT SI ACUMA SUNT ADMINISTRATE DE ei) inainte de craciun si imi da un ultimatum de 1 saptamana sa le achit integral datoria restanta (8500 lei/85 de milioane lei vechi) , altfel ma actioneaza in instanta. Eu i-am explicat domnisoarei situatia , i-am zis ca nu am de unde sa fac rost de o suma atat de mare intr-un termen de o saptamana. Dansa mi-a replicat ca nu o intereseaza , sa ma imprumut de la rude/prieteni/etc sa fac rost de suma respectiva pana vineri 20/dec/2013 (discutia am avut-o luni 16/dec/2013). Am incercat sa ii explic ca e imposibil si sa reluam reachitarea creditului in rate ,in care sa adaugam lunar o suma care in cateva luni sa acopere restantele adunate. Doamna a vorbit atat de radical si raspicat ,o refuzat orice tentativa de a negocia cu dansa ,singura alternativa acceptabila din punctul ei de vedere era ca in 5 zile eu sa fac rost de 8500 lei si gata. M-am enervat si i-am zis sa faca ce vrea ,eu nu am banii astia ,daca nu vrea sa accepte nici un fel de negociere nici eu nu sunt dispus sa accept ultimatumul dansei.
A trecut craciunul,revelionul si pe la jumatatea lui ianuarie ma suna iar aceeasi doamna si iar imi da un ultimatum. La fel ,m-a sunat intr-o zi de luni si mi-a cerut ca pana vineri sa achit toata suma integral ,altfel ma executa silit. Intre timp am facut ceva cautari pe internet si am dat de ,firma care mediaza si ajuta oamenii in asemenea situatii. I-am zis doamnei sa apelam la firma de recuperari si sa ne ajute dansii sa gasim o solutie care sa convina la amandoua parti, Mi-a replicat ca banca nu lucreaza cu firma si nici cu o alta firma de genul ,si ca singura mea alternativa este sa platesc integral creditul in 5 zile.
Acuma , problema este in felul urmator :
Creditul restant este la o banca si cardul de salariu il am la alta Banka. Vineri a fost zi de salar, ma duc la bancomat si ma trezesc ca , cardul este blocat. M-am gandit ca e vre-o problema cu bancomatul ,asa ca am mers la altul,si la altul ,pana am fost la vre-o 5 bancomate.
Am sunat la banca unde am cardul de salariu si mi-au confirmat ca , cardul este blocat dar ei nu imi pot da motivele blocarii si nici banii. Ei nu stiu de ce cardul e blocat sau nu vor sa imi zica. Am sunat la angajator si mi-a zis ca ei nu au primit nici o sesizare de poprire pe contul meu ,ei mi-au livrat salariul intreg pe card. Pe langa asta angajatorul mi-a spus ca chiar daca as avea poprire pe salariu ,conform legii banca la care am datorie nu are voie sa retina mai mult de 30% din totalul net salarial.
Mie imi este retinut tot salariul, cand ma duc la banca ei nu stiu ce si cum ,de ce ,etc ,angajatorul imi zice ca ei nu au nici o implicatie,ei si-au facut datoria fata de mine si mi-a livrat salariul integral pe cont.
Ce pot sa fac in aceasta situatie (am un salariu intreg blocat ,stau in chirie,proprietarul imi bate la usa ,nu am bani de mancare,etc) si cum pot convinge banca ( sa accepte reluarea platii creditului in limite normale. Daca vroiam sa dau teapa bancii nu plateam un an si jumatate ratele si apoi sistam.Intentie de plata am ,dar nu pot accepta termenii si conditiile lor inumane ,in care ei vor. Traim in Romania si se stie ca nimeni nu iti imprumuta bani doar ca ai ochi frumosi . Abia iti da cineva 1-2 mil imprumut pana la urmatorul salar, dar mai 80 milioane. Nu pot sa lucrezi un an intreg si la le dau tot salariul lor ,cum vor ei .Trebuie si eu sa traiesc, pt asta lucrez.
Va rog frumos sfatuitima ce sa fac ,sunt intr-o situatie disperata.

P.S. Mentionez ca nu am fost anuntat sub nici o forma (telefonic,mail,posta,etc) ca mi se va face poprire ; pur si simplu m-am trezit cu contul blocat fara sa stiu.

P.S. 2 : Am asteptat si nu am luat nici o initiativa ,pt ca (de la prieteni /etc ) am aflat ca atunci cand ajungi la momentul critic ,banca apeleaza la o firma de recuperari si speram ca la acea etapa va fi intelegere si se va putea plati datoria in limite normale. Am prieteni care sunt in aceeasi situatie ca si mine , si cand au ajuns la punctul de executare silita , banca a apelat la firme gen si s-a putut relua plata creditului in rate lunare suportabile.Mentionez inca o data ca discutia cu doamna respectiva am avut-o de vreo 4 ori si de fiecare data nu am putut trece de radicalismul dansei , inca ma ameninta ca se va "-ocupa personal de cazul meu si va inmana personal dosarul meu executorului judecatoresc" ; o amenintare nepotrivita din partea unui functionar ca nici nu ma cunoaste ,nu imi stie situatia si motivele neplatii. Nu ma asteptam la o chestie de genul acesta sa mi se intample ,pe neanuntate ,nepregatite,dintr-o data .

[ pe dforum discutam problema, nu persoana, nu mai postati numele societatilor implicate]