avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 524 soluții astăzi
Forum Activitate Efrosenia

Activitate Efrosenia

multumesc pentru informatie Doamna avocat ! Ma dezmeticesc si eu putin. Nu-mi aflu linistea numai gandindu-ma la toate amenintarile cum ca imi va lua copilul cu "pilele' lui. Chiar nustiu ce instanta ar lua copilul de la mama sa sa-l lase sub ingrijirea unui tata agresiv. Dar totusi multe se pot intampla . Conteaza daca i-am facut fetitei mele si certificat de nastere in Republica Moldova,e vreun avantaj? Am transcris atat certificatul de casatorie cat si cel de nastere in Republica Moldova.
sigur ca nu am cum sa locuiesc alaturi de sotul meu pe perioada divortului( numai sa auda ca am mers sa cer divortul e in stare de orice) ,am sa caut un centru cred,nu am de ales daca asa stau lucrurile si nu pot pleca nicicum in R.Moldova. Cat poate dura procedura de divort?
Imi doresc sa merg acasa In Rep.Moldova. acasa la parintii mei. Au casa mare,la tara. Acolo am stat cu fetita mea timp de 7 luni. Am reusit sa plec tot din cauza lui,copilul avea colici,plangea iar el o lua razna. A tot insistat sa revin ca totul va fi bine,am mai dat o sansa familiei noastre dar degeaba. Daca reusesc sa plec voi ramane in Republica Moldova. Deocamdata nu pot sa lucrez pentru ca trebuie sa am grija de fetita(alaptez la san) ,credeti ca acest fapt poate fi in favoarea sotului meu care munceste? Copilul are deja pasaport valabil pe 3 ani,doar ca nu pot iesi cu el din tara fara acordul tatalui. si apoi nu vreau sa fac un pas gresit si sa se foloseasca sotul meu de asta. Multumesc!
mi-e frica ca sa sun la politie si apoi in momentul respectiv sunt privata de telefon,imi incuie usa si deconecteaza netul. Abia dimineata mai pot vorbi cu cineva. Si tocmai asta e problema,sotul meu stie ca nu am unde pleca,nu am pe nimeni in Romania. Sunt la cheremul lui. Cica si-a consultat cunostintele si i-au zis ca copilul va ramane la el,pentru ca eu nu sunt cetateana acestui stat si copilul e nascut aici in Romania. Sunt total neinformata. Oare e adevarat ca daca fetita mea a s-a nascut in Bucuresti nu voi putea pleca cu ea acasa la mine in Republica Moldova? va multumesc mult pentru raspuns!
Buna ziua! Am nevoie atat de mult de ajutorul dumneavoastra. Sunt din Republica Moldova, casatorita in Romania cu un cetatean roman de un an. Impreuna avem o fetita de 8 luni. Nu mai pot sta langa el,a devenit violent atat verbal cat si fizic,nu pot dovedi asta. Ma loveste la picioare,ma trage de par,arunca cu tot felul de obiecte in mine. Sunt umilita la maxim. Copilul e speriat deja de vocea lui. I-am zis ca vreau sa divortam iar el ma ameninta ca/mi i-a fetita si ma trimite in R.Moldova. Se bazeaza pe cunostintele influente pe care le are. Nu stiu ce pot face sa nu ramana fetita pe mainile lui. A zis ca-si va gasi repede o mama pentru ea. cum as putea sa-mi las copilul alteia?? Mentionez ca el a fost casatorit anterior,divortat,la fel isi batea sotia(nustiu daca ea ar recunoaste asta in instanta)-are un baiat de care zice ca nu-i al lui( fosta insa afirma contrariul). A mai trait 10 ani in concubinaj cu cineva,la fel fiind violent. M-am gasit eu sa ma casatoresc cu el si sa-i ofer o fetita minunata. ce pot sa fac,va rog indrumati-ma!