avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1586 soluții astăzi
Forum Activitate alynutza008

Activitate alynutza008

Ce inseamna in forma autentificata? Nu m-am mai intalnit pana acum cu aceasta situatie. Nu il pot descarca pur si simplu si sa il semnam amandoi cand imi da masina? Trebuie incheiat la vreo institutie ceva? Inseamna ca nu pot trece granita daca procedez asa??
Multumesc pentru raspuns!
Buna seara,
Va rog mult sa ma ajutati cu o informatie in legatura cu un contract de vanzare-cumparare. Vreau sa achizitionez o masina din Germania, tatal meu a cumparat deja masina, este pe numele lui insa problema este ca el mi-o preda mie in Ungaria. Eu ar trebui sa vin din Romania cu un contract de vanzare-cumparare intre mine si el, deja redactat, pe care el sa il semneze cand imi da masina. Intrebarea este, are validitate acel contract sau voi avea probleme la granita?
Inca o intrebare, o data intrata in tara trebuie achizitionata rovineta, sau doar cand o inmatriculez?
Multumesc!
Buna ziua!

Am si eu o intrebare. Am comandat un produs de pe ebay in valoare de 5 euro. Coletul a sosit, insa este la posta vamala din judet, eu stau la aproximativ 100 km de resedinta judetului si nu prea imi convine sa merg pana acolo sa ridic produsul, platind mai mult pe drum decat pe produsul in sine, mai ales ca lucrez toata saptamana pana la 19:00 iar de ridicat coletele se ridica doar marti si joi pana in ora 14:00. Am intrebat si mi s-a spus ca nu am nimic de platit pentru el - atunci de ce nu il pot trimite la posta din localitate??? Nici varianta sa mearga cineva cu buletinul meu nu o accepta. Deci, ce e de facut? E legal sa imi tina coletul acolo, desi adresa este aici in localitate si nu acolo?
Multumesc!