avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 987 soluții astăzi
Forum Activitate george_cosmin

Activitate george_cosmin

Răspuns la discuția Accident cu un biciclist
Va multumesc frumos
Răspuns la discuția Accident cu un biciclist
In primul rand cand zic ca am ocolit denivelarile ma refer la faptul ca am trecut cu 50 cm pe sens opus , doar cu rotile de pe partea stanga a masinii. Nu m-am gandit ca biciclistu va pune frana ,mai ales pe fata sa cada jos. Si o nelamurire de ce agentul de politie mi-a zis ca imi face dosar penal pt parasirea locului accidentului?
Buna ziua ma numesc George Cosmin si in urma cu o saptamana ma aflam in apropierea unei treceri de pietoni prevazuta cu denivelare de viteza.Din sens opus venea un biciclist, eu am ocolit denivelarile iar in urmatorul moment biciclistul care se afla la o distanta de 20 m s-a speriat a pus frana pe fata si s-a rasturnat. Eu m-am speriat si mi-am continuat drumul.Astazi m-au chemat la Politia Rutiera pentru a da declaratii in legatura cu cele intamplate comunicandu-mi ca respectivul a adus si martori ,ei acuzandu-ma de parasirea locului accidentului si inceperea urmaririi penale.Pot sa ma acuze de fuga de la locul accidentului daca eu nu l-am atins? Daca da ce se poate intampla? Ce pot patii din toata intamplarea asta? Multumesc anticipat