avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 895 soluții astăzi
Forum Activitate ina23mai

Activitate ina23mai

Răspuns la discuția Admitere SNG 2014
scythe123 a scris:

andreeavaduvescu a scris:

si eu sunt din Craiova si nu e corect sa se faca afirmatii fara dovezi.am dat si anul trecut si am picat cu 8.30,iar anul acesta m-am apucat din februarie de civil si din martie cu pp si am reusit sa intru cu 8.92.nu este un examen care nu se poate lua,dar trebuie sa fi foarte atent cum inveti ,personal am invatat cate 6-8 ore pe zi ,in conditiile in care sunt gravida in 8 luni si nu am o sarcina usoara si mai am si o fetita de 2 ani jum.trebuie sa-ti doresti cu adevarat si sa fi si ajutat,in situatia mea,dar cei care nu au fam,serviciu sau alte griji ,nu au nici o scuza ca nu invata sau ca nu au fost atenti la subiecte.e usor sa-ti bati joc prin cuvinte de altii,dar nu-i speriati pe cei care vor cu adevarat sa intre si sa invete.in dolj nu exista piata de munca decat in confectii si vanzatoare sau coafeze.s-au incris 244 de candidati pt ca avem 2 facultati de drept sau trei,sunt multe generatii care nu au reusit nimic pana acum.eu aveam un serviciu de functionar public ,dar nu ma multumea financiar,asa ca at cand am nascut prima data am hotarat ca vreau ceva mai bun si am reusit ,dar cu multa munca ,sustinere din partea sotului meu si a fam ,nu cu pile,nu cu parinti judecatori sau procurori.asa ca se poate,dar trebuie atentie si multa munca.cand unii faceau gratar de 1 mai ,de paste,altii invatau.nu aruncati cu noroi in toti si nu-i mai demoralizati pe cei care vor sa invete.bafta tuturor



felicitari!! sunt foarte impresionata de tine, cum vei face cu nasterea si fetita? iti va fii foarte greu si nu pot decat sa te admir si mai mult



Bravo Andreea!! =D> Deci, se poate!! Trebui motivatie si sustinere din partea familiei si atunci nimic nu este imposibil! Andreea, pentru ce vrei sa optezi, instanta sau parchet?
Răspuns la discuția Admitere SNG 2014
Multumesc mult si multa bafta si tie in continuare, nu renunta! Eu anul trecut am picat cu aproape 50 de sutimi si nu m-am descurajat..media mi-a crescut de la an la an..pentru acest examen nu am lucrat, deci am putut sa invat efectiv toata ziua, cat rezistam..inainte am mai urmat niste cursuri la 2 mastere si intr-adevar s-a vazut timpul care mi l-au ocupat. Acum depinde de ritmul si stilul fiecaruia cum invata..eu niciodata nu am incercat sa citesc mult intr-un timp foarte scurt..mi-am impartit materia pe zile..si daca nu reuseam sa inteleg din prima, stateam pe o pagina chiar si 1 ora..ideea este ca noul cpp mi s-a parut mai clar, mai coerent..intr-adevar inca sunt multe detalli de retinut..dar daca il luati incet o sa vedeti ca veti intelege si din fiecare articol veti ramane cu ceva..cu ideea principala. :hugall:
Răspuns la discuția Admitere SNG 2014
scythe123 a scris:

probabil la asemenea acuzatii, exista si probe temeinice, eu stiu doar ca am intrat pe merit, pentru mine e de ajuns, puteam sa iau o nota mult mai mare daca eram mai atenta, cred ca daca inveti temeinic si esti atent (mai ales atentia conteaza, sunt 100% sigura ca multi au picat din neatentie, graba, emotii etc, nu din nestiinta) intri, bineinteles trebuie si putin noroc


Eu sunt din Dolj..si am dat a 6-a oara anul acesta si am avut acel putin noroc la care se refera colega mea si studiu intens..10-12 ore/zi..puteam sa iau si eu o nota mai mare, dar oboseala si stresul isi spune cuvantul...concluzia: cu perseverenta se poate, nu renuntati daca va doriti cu adevarat! :hugall: