avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 499 soluții astăzi
Forum Activitate Anca_10

Activitate Anca_10

Buna ziua. Va rog sa ma ajutati sa inteleg cum se aplica dobanda penalizatoare legala, pe urmatoarea speta:
"Intimata nu are dreptul de a percepe comision de administrare si dobanzi restante, ci doar dobanda penalizatoare legala, de la de 8.07.2013, pentru suma de 19278.16 CHF".
Platile s-au facut dupa cum urmeaza:
Ian 2014 - 349 CHF, Feb 2014 - 294 CHF, Mar 2014 - 347 CHF, Apr 2014 - 368 CHF, Mai 2014 - 377 CHF, Iunie 2014 - 357 CHF, Iulie 2014 - 397 CHF, Aug 2014 - 380 CHF, Sep 2014 - 295 CHF, Oct 2014 - 514 CHF, Nov 2014 - 388 CHF, Dec 2014 - 512 CHF si asa mai departe, pana in prezent.
Dobanda penalizatoare legala stiu ca este anuala si este dobanda de referinta a BNR, plus 4 puncte procentuale (este vorba despre un contract de credit intre mine, persoana fizica si o banca).
V-as fi recunoscatoare daca m-ati ajuta sa deduc modalitatea de calcul, avand in vedere ca datoria comporta plati succesive. Va multumesc.
In 2007 am contractat un credit de nevoi personale fara garantii in CHF. Din noiembrie 2011 nu am mai reusit sa-l
platesc. In noiembrie 2013 a fost incuviintata executarea silita, iar in decembrie 2013 angajatorul a primit adresa de infiintare a popririi, pe care a si operat-o. Eu sunt din Galati, dar de mai bine de 10 ani locuiesc in Bucuresti (chirie).
Adresa de pe buletin estea cea din Galati. Pe buletin am avut si am in continuare viza de flotant, pe sector 3,
Bucuresti. Imprumutul l-am facut in Bucuresti. Lucrez la acelasi angajator din Bucuresti de mai bine de 8 ani.
In aceste conditii, creditorul a inaintat cererea unui executor din circumscriptia Curtii de Apel Galati, cu sediul in
Adjud, iar cererea de incuviintare a executarii silite a fost pronuntata de Judecatoria Adjud.
Am facut contestatie la executare, printre altele contestand si competenta instantei de executare.
Am nevoie, va rog, de parerea dumneavoastra. Instanta de la Adjud a fost competenta sau nu? Din documentarile
mele, am aflat din jurisprudenta ICCJ faptul ca daca bunurile urmaribile ale debitorului sunt in circumscriptia altei judecatorii, aceea este cea competenta teritorial. In cazul meu, o instanta din Bucuresti. Mentionez ca nu am
alte bunuri mobile sau imobile, in afara de salariu. Am dreptate sau sunt pe o pista falsa? Cu mii de multumiri.