avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 445 soluții astăzi
Forum Activitate roy1958

Activitate roy1958

Răspuns la discuția Cine incalca legea?
buna ziua din nou,retinerile pe care le am sunt ale mele la c.a.r. pensionari,si pentru persoana pe care am girat-o imi opreste casa de pensii 50 lei si banca mi-a oprit 270 lei cu toate ca am trimis cuponul de pensie unde e scris ce pensie primesc si suma fixa care reprezinta indemnizatia cu destinatie speciala si retinerile mele.ma gandesc ca cei de la banca trebuiau sa stie ca din indemnizatia speciala nu au voie sa faca retineri.puteti sa imi spuneti daca e adevarat ca asa se calculeaza retinerile?din pensie se scade 1/2 si daca apare o poprire se scade 1/3 din restul sumei?sau toate popririle si retinerile nu pot depasi 1/2 din pensie?si in cat timp se poate face contestatie la executare si de cand?de la poprire sau de la hotararea instantei?va multumesc anticipat.cu stima, romica
buna ziua,as vrea sa ma lamuriti intr-o problema: sunt pers.cu invaliditate gr.1 si am girat pe cineva la un c.a.r.Acea persoana nu a platit ratele si un executor judecatoresc mi-a facut poprire pe contul in care primesc pensia.mentionez ca eu am o pensie de 538 lei si o indemnizatie speciala de 633 lei.eu am unele retienri din pensie in suma de 363 lei intelegandu-ma cu casa de pensii sa im faca aceste retineri eu neputand sa ma deplasez sa le platesc personal.E corect ca dupa ce c.j.p in calitate de tert poprit imi opreste pt girant o suma din pensie ca banca sa imi blocheze contul bancar si sa imi retina si ea 1/3 din restul banilor ramasi in cont?banca ce calitate are?ea nefiind tert poprit?si retinerea facuta de banca e din indemnizatia speciala din care stiu ca nu se pot face popriri .cine incalca legea:banca pt ca opreste nelegal 1/2 din pensie sau executorul judecatoresc care trimite adresa bancii sa blocheze contul ?daca puteti sa imi spuneti conform carei legi banca face retineri dupa ce c.j.p a facut deja retineri si daca e legal ca sa se procedeze asa.
va multumesc pt raspuns.
cu stima,
romica