avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 641 soluții astăzi
Forum Activitate ionutd77

Activitate ionutd77

Pai eu nu incercam sa intru in incinta scolara, am mers pe o banca in spatele scolii, nu doream sa intru pe intrare, eventual sa intru prin spatele scolii[nu avea de unde sa stie ce vreau eu sa fac]
Bună seara, sunt minor, am 15 ani, astazi am iesit din scoala in timpul orei, iar politistul care statea la poarta m-a intrebat unde merg, doream sa merg la magazin, si i-am spus ca merg la magazin.
Cand m-am intors, mi-a cerut sa ma legitimez, iar eu i-am spus sa imi prezinte el o legitimatie, iar apoi o sa i-o prezint si eu.
El se facea ca nu aude, dupa ce i-am cerut legitimatia mi-a spus: "Buletinul te rog", iar eu i-am raspuns ca nu il am la mine, si mi-a cerut carnetul de elev. I-am spus ca nu am carnetul la mine si ca este in clasa, a spus sa mergem dupa el, cand am auzit asta, am scos buletinul din portofel si i l-am dat.
Apoi, am mers la intrarea in scoala, iar acesta a sunat pe cineva si a spus: "Am pe cineva care nu s-a legitimat in prealabil", iar apoi nu am mai auzit ce a spus.
Dupa ce a terminat convorbirea telefonica, a venit la mine, si mi-a spus ca o sa primesc o amenda acasa, l-am intrebat care e valoarea amenzii dar acesta a refuzat sa imi spuna, mi-a spus: "O sa vezi cand iti vine acasa".
Bun, intrebarile mele sunt:
-Pot face ceva daca acesta nu s-a legitimat? [erau 3 persoane in jurul meu, elevi de la aceasi scoala cu mine, au auzit si au vazut cand l-am intrebat daca imi arata o legitimatie, deci practic sunt martori.]
-Are voie sa amendeze un minor?
-Daca are voie sa amendeze un minor, care este suma pe care o pot primii ca amenda.
PS: Nu mi-a inmanat nici o hartie, gen proces verbal, nimic, doar mi-a spus ca o sa primesc o amenda la domiciliu.