avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1386 soluții astăzi
Forum Activitate romansadea

Activitate romansadea

Răspuns la discuția Custodie copil
ba da. eu din 29 mai, pana pe 12 iunie, nu am vazut copilul desi nu m-a oprit nici o lege sa il iau, decat 3 ore. fetita a fost tinut cu forta la mama, desi ea vroia sa vina la mine sa stea si cu mine. i-am spus fostei, ca il pot lua fara nici o problema dar prefer sa mi-o dea ea fara sa creez un alt scandal sau altceva, dar nu a vrut. fetita are un alt comportament, fiind mica la 3 ani este influentata pozitiv sau negativ foarte repede.
Răspuns la discuția Custodie copil
am ajuns la un acord, dar ... fetita mea este TOTAL schimbata si tb sa ma lupt pentru educatia ei. Nu spun ca mama nu ii ofera educatie, dar .... ma abtin. Ma gandeam chiar sa renunt la un momentt dat sa mai vad fetita pentru ca ii face rau, plimbatul asta de la mama la tata, dar nu pot sa fac asta. Imi trebuie putere si rabdare maxima cu fetita, iar cat este cu mine sa o invat ce e bine si ce nu. Doamna avocat, eu cred ca din pacate desi in Romania exista legi si legi, acestea nu protejeaza uneori interesul copilului, aceste legi sunt foarte prost gandite si foarte prost interpretate. Eu sper ca intr-o zi, fie ea si peste 10 ani sau o luna, legile sa se schimbe si custodia unui copil sa nu mai fie acordata neaparat mamei ci persoanei cu care fetita poate sa aiba un viitor si un prezent cat se poate de continuu si sigur.
Răspuns la discuția Custodie copil
revin cu un raspuns. ieri am acceptat sa avem custodie comuna, eu cu sotia mea, dar domiciliul fetitei sa fie la mama. m-a durut sufletul ca fetita mea o sa stea intr-un mediu neprielnic pentru o educatie demna de o viitoare domnisoara, dar ea o iubeste pe mami si apoi pe tati. sunt acum cu ochi ca pe butelie pe sotia mea si sper ca fata sa fie bine. ea deja este mult schimbata, luand vorbele si comportamentul celor din casa sotie mele. nu spun ca eu sunt un sfant si vorbesc numai elevat dar.... in fine, eu va multumesc tuturor pentru sfaturi si sper ca peste un timp, fata mea sa decida singura unde ii este mai bine, la mami sau la tati.
Răspuns la discuția Custodie copil
da e posibil acest lucru, legile din romania apara orice mama si e normal. dar in cazul de fata, conditiile mele, desi nu am un salariu fenomenal chiar il am mai mic decat viitoarea fosta sotie, sunt infinit mai bune decat ale ei. pacat ca in romania din cauza legilor de suferit au copii, iar dintr-o astfel de lege se nasc viitorii infractori. va multumesc tuturor pentru pareri, am consultat deja un avocat bun, special pe astfel de cazuri, care sper cu ajutorul autoritatii tutelare sa ma ajute sa imi obtin fetita. eu nu vrea ca fata mea sa creasca fara mama, deci o sa cer in instanta sa o oblige pe mama sa o viziteze mai mult decat ii prevede legea. eu vreau decat ca acest minunat copil pe care il am sa creasca un mediul in care ma invart eu si sa primeasca educatia pe care am primit-o si eu. Plus ca astazi, cand am fost sa imi vad copilul, s-a iscat un scandal cu socrul si fratele sotie care era in stare de ebrietate avansata, lucru constatat de politistul venit la incident, om care m-a amenintat cu bataia si cu altele. eu nu vroiam decat sa vad copilul. maine e 1 iunie si desi nu este pronuntat nimic, eu trebuie sa ma rog de sotie sa imi dea fetita sa o scot la un suc sau intr-un parc. Astea din pacate sunt legile din Romania, legi care uneori, sunt bune, dar marea majoritate sunt stupide.
Răspuns la discuția Custodie copil
va multumesc pentru raspuns. Am uitat sa specific ca fetita mea este in varsta de 3 ani si din toamna o sa inceapa gradinita. Problema este ca am fost si la politie si pe unde se poate merge, ca sa imi vad copilul pana la o pronuntare, iar sotia mea nu vrea sa ma lase sa il vad decat in prezenta unui avocat sau politits. Ii este frica, cum mi-a si spus de altfel, ca ii iau copilul si ca nu il mai dau, caz in care eu nu as fi de acord, pentru ca un copil nu trebuie sa creasca fara mama. Va multumesc inca o data si sper ca sa obtin custodia fetitei mele si dupa aceea sa mama sa isi vada copilul cum este normal.
Discuție Custodie copil
Buna ziua,
Ma aflu intr-o situatie destul de urata. Sotia mea si cu mine doream sa ne despartim amiabil. Din pacate ea a plecat cu copilul si a depus o cerere de mediere. Am martori care atesta ca sotia si fetita mea nu au fost batute sau maltratate in vreun fel, eu sunt un cetatean model spun eu, donand sange, nu beau decat ocazional bere, nu ma droghez si de 2 luni reduc tigarile la maxim ca intr-un final sa ajung la rezultatul mult dorit si sa ma las de ele. Sotia nu ma lasa sa imi vad copilul pana la o decizie, de frica ca ii iau copilul si nu il mai dau. Eu nu vreau decat sa o vad. Sotia mea a plecat la fosta ei locuinta, locuinta care ca si casa mea care este pe numele bunicii, nu este pe numele ei. Acolo sta cu tatal ei vitreg care dupa spusele ei a vrut sa o violeze cand era mica si cu fratele ei care are destule apucaturi diferite de ale mele, iar din ziua de cand a plecat, mai exact 29 ora 15.30, eu abia azi cu ajutorul politiei si dupa un tambalau cat casa, am reusit sa imi vad fetita. Sotia mea a avut in tinerete tot felul de apucaturi nu prea civilizate, placandu-i bautura, chiar intr-o zi s-a imbatat atat de rau si s-a sarutat cu o fata la o petrecere, la aceasta avand si o proba video. Surorile sotiei mele sunt fara barbati, una decedandu-i barbatul cealalta fiind si ea despartia si parasindu-si casa si copilul. Sa va spun si despre mine, eu stau cu mama si bunica mea intr-o casa cu 4 camere, 2 bucatarii si curte destul de mare, iar in casnicia mea cu ea singurele injurii care i le-am adus sunt injuraturile, care le-am primit si eu la randul meu. Sotia mea nu stie sa gateasca decat mancaruri banale cu retete dupa internet. Mentionez ca eu lucrez ca Asistent Personal, pentru bunica mea, care are handicap de grad 1, iar sotia mea este casierita intr-un supermarket.
Va cer o parere cat se poate de sincera, daca credeti ca eu am sansa sa obtin in instanta custodia copilului, pentru ca un proces este de durata si foarte costisitor, bani care i-as cheltui pentru intretinerea fetitei, daca custodia este favorabila sotiei, sau sa accept custodia comuna si acolo prin avocatul meu sa ne intelegem la orele de vizita. Ea doreste custodie comuna si doreste sa imi faca program de vizita al copilului, lucru pe care eu nu pot sa il accept.
Va multumesc anticipat si astept un raspuns din partea dumneavoastra.