avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 571 soluții astăzi
Forum Activitate 264326

Activitate 264326

Răspuns la discuția PV - amenda radar
Da acest lucru am gasit si eu.

Art. 121/1 din RAOUG 195/2002 - cam asta ar fii forma corecta

Pe PV care mi s-a intocmit scrie:

Art . 1210/1 din RAOUG 195 / 2002 (2002 cred ca scrie, nu este prea citet dar se vede clar 1210/1) si sanctionata de art 1000/2

Am citit OUG 195/2002 . si ma regasesc la art 100/(2)

Cum este bine : art 121/1 sau 1210/1?
art 100/1 sau 1000/1 ?


Multumesc.
Răspuns la discuția PV - amenda radar
In primul rand multumesc utilizatorului advsys pentru sfaturile date.

Acum marea problema este daca agentul constatator a scris bine rubrica "fapta savarsita este prevazuta de: art x din RAOUG" , pentru ca "pe net" am cautat art x din RAOUG, dar nu am gasit nici un articol de ordinul miilor (1210/1 sau 1000/2) doar de ordinul sutelor si daca am sanse sa ma leg de chestia asta. Ma gandesc, in cazul in care am dreptate, sa ma leg de chestia.. de unde ma pedepsiti? din ce lege? ce articol? daca aceasta/acesta nu exista sau in cazul de fata este scrisa gresit.

Tocmai din aceasta cauza am intrebat poate stie cineva care...sa zic asa , se pricepe. Ori a scris agentul de politie gresit (si in cazul acesta daca ma pot agata de greseala lui) sau nu stiu eu sa "citesc" RAOUG. Scuze daca ma repet, dar vreau sa se inteleaga ceva.

trandafir2, nu cred ca prin fapta mea (sa-i spuna sa) am provocat leziuni politailor sau altcuiva, mi-am provocat doar mie. Da, este o greseala nu zic nu, dar au fost niste factori , sa le zic asa, care m-au facut sa ma gandesc la o contestatie (cum ar fi un audi de ultimul ragnet care era m-a depasit si a fost in fata mea , si daca pe mine m-au prins cu 73... sper ca isi da lumea seama cam cat putea sa aiba autoturismul respectiv, si agentul de politie ii face semn sa treaca mai departe si ma opreste mine mine.. Sincer acu'). Nu aveam nici o treaba cu audi-ul, nu faceam liniute sau altceva , nu caut scuze... doar am explicat de ce vreau sa fac contestatie.
Buna ziua!

Astazi am reusit "sa calc pe bec" (am fost prins de aparatul radar al politiei rutiere). Ce ma intereseaza pe mine, daca este completat cum trebuie PV (daca pot face contestatie reusind astfel obtinerea anularii acestuia) , din ce am inteles daca nu este completat cum trebuie duce la nulitatea lui.

PV a fost semnat fara mentiuni/obiectiuni din partea mea.Ce scrie la faptele savarsite: " A condus autoturismul X cu numarul de inmatriculare Y pe BD. Z cu viteza de 73 km/h fiind depistat de aparatul radar (o insiruire de litere si numere) montat pe (autoturismul politiei)." nu scrie absolut nimic de omologarea acestuia de catre vreun institut (dintr-o ora de documentare "pe net" multe variante spun ca trebuia specificat si acest lucru). -> ma intereseaza daca este scris bine de catre agentul de politie ( o mica observatie .. clasicul mod de operare : radarul m-a pozat / filmat iar eu am fost oprit undeva la aprox 400-500 m iar agentul constatator a fost informat de operatorul radar de ilegalitatea mea, si aici am inteles ca ar fii procedat politia bine).

La "fapta savarsita este prevazuta de:" scrie:

art 1210/1 din RAOUG195/ (inca ceva nu am reusit descifrarea) -R si sanctionata de art 1000/2 din OUG95 200(si aici nu am reusit descrifrarea)

Am incercat sa caut pe net articolele (nevand prea multe cunostinte in domeniu) insa nu am gasit 1210/1 sau 1000/1 . (doar 121/1 sau 100/1 am dedus eu) -- > ma intereseaza daca si acest lucru este scris bine (1210/1 si 1000/1)

Agentul constatator a scris si numarul casetei video pe PV.

Vreau sa stiu daca am vreo sansa in cazul in care fac o contestatie.

Multumesc (si scuze) pentru timpul acordat!