avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 879 soluții astăzi
Forum Activitate euro2002

Activitate euro2002

Răspuns la discuția Durata amortizare imobil
asta am inteles. intrebarea era pentru ce perioada se calculeaza?pentru perioada care a ramas de amortizat ( 18 ani si zece luni ) sau se incepe o noua perioada de amortizare de 40 de ani din momentul in care l-am cumparat eu
buna ziua
am cumparat un spatiu commercial in 02.2011 ( el avand data receptiei in 12.1989). si conform catalogului cu duratele de amortizare, am luat in calcul durata de amortizare ca fiind de 40 de ani. Cum trebuie calculata amortizarea ? se scade perioada de 21 ani si 2 luni din dutata totala pentru care a calculat vechiul proprietar amortizare sau eu trebuie sa inregistrez o noua perioada de amortizare de 40 de ani de la data cand l-am cumparat?
va multumesc anticipat
chiar nu stie nimeni?
Potrivit prevederilor art.137, alin 2 din Legea 85/2006, la data confirmarii planului de reorganizare , debitorul este descarcat de diferenta dintre valoarea obligatiilor pe care le avea inainte de confirmarea planului si cea prevazuta in planul adoptat pentru reorganizare
Sa inteleg ca prevederile acestei legi nu se aplica si eu pot actiona in instanta debitorul?
buna ziua
sunt creditorul unei firme ce a iesit din insolventa si prin hotararea instantei a fost repusa in circuitul comercial. M-am inscris la masa credala cu toata suma si prin planul de reorganizare, tuturor creditorilor chirografari le-au fost repartizat si achitat un procent de 10% din creanta ( planul a fost votat de creditorii care detineau peste 50% din total datorii chirografare ).
Intrebarea mea este: mai pot face vreun demers pentru recuperarea restului de 90 % din creanta si daca da in baza carui text de lege?