avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 682 soluții astăzi
Forum Activitate Noe21

Activitate Noe21

Va multumesc frumos pentru raspuns!
Buna ziua. Problema mea este urmatoarea: Sunt insarcinata in luna a 4-a, merg spre a 5-a, si lucrez la o firma germana care va parasi Romania in septembrie(2014), urmand ca toti angajatii firmei sa fie bagati in somaj, inclusiv eu. Lucrez aici de un an jumatate si am contract de munca pe perioada nedeterminata. Septembrie este exact luna in care eu trebuia sa intru in concediu prenatal(alea 3 luni pana la nastere).
Mi se pare ilogic sa fiu bagata in somaj cand eu sunt defapt gravida, nu este vine mea ca ei pleaca din tara si ne da un sut in fund. Somajul nu m-ar ajuta cu nimic deoarece si asa salarul meu este foarte mic(minimul pe econimie) si am inteles ca dupa asa un salar as lua somaj in jur de 300 lei. Nu am ce face cu acesti bani. Am si rata la banca, e groaznic. Sotul meu lucreaza tot la firma asta dar el sper ca isi va gasi altceva de lucru. Imi este teama si sa nu pierd acei doi ani de indemnizatie pt cresterea copilului. Mi s-au dat toate planurile peste cap. Va rog foarte mult sa ma ajutati cu un sfat sau cu orice puteti, eu sunt nestiutoare, nu stiu legile, nu stiu exact care imi sunt drepturile, este prima mea sarcina si nu vreau sa fiu fraierita. Vreau ca dupa alea 7 luni sa iau in continuare banii care mi se cuvin in mod normal. De asemenea, am inteles ca somajul se acorda pe perioada limitata, pe urma ce ma fac? Doamne, va rog sa ma ajutati. Multumesc!:((