avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1741 soluții astăzi
Forum Activitate Medic_Aly

Activitate Medic_Aly

Da, credeti-ma ca eu inca incerc sa rezolv pe cale amiabila. Asta e obiectivul primar si nu sa umblu prin tribunale. Am reusit sa dau de persoana x astazi, acum ar fi in America spune. A promis si azi ca imi da banii, asa ca eu am cerut sa imi scrie pe o hartie si sa semneze ca imi da banii in data cutare. Sa vad daca face...

Actele care le am eu sunt reprezentate de hartia cu desfasuratorul celor 5 transe de bani trimisi pe parcursul a 3 ani de zile si dovada ultimei transe. Acest desfasurator mi-a fost trimis prin email de catre Western Union in urma cererii facute de mine, si contine pentru fiecare tranzactie: codul tranzactiei, suma in euro trimisa, comisionul aferent, numele destinatarului x si data primirii sumei.

Apoi mai sunt o gramada de mesaje pe telefon si convorbiri inregistrate, prin care se aude clar ca imi spune ca imi va da banii. Ce valoare au aceste convorbiri inregistrate si mesaje? pot ajuta intr-un fel?

Multumesc

Multumesc pentru timpul acordat pentru a-mi raspunde.

Ati avut cazuri similare cu al meu prin care cu acest tip de dovezi s-a rezolvat problema prin executor si fara a da acea persoana in judecata?

Intreb doar pentru ca nu stiu sincer ce face un executor: poate actiona fara o sentinta judecatoreasca sau nu?

Multumesc inca o data
Nu, din pacate nu am incheiat nici un contract de acest fel. E mentionat in cateva inregistrari pe care le-am facut, iar persoana X raspunde prin a-mi promite ca incearca sa rezolve repede sa imi dea banii inapoi si nu neaga in nici un fel ca aceasta datorie catre mine nu ar exista.

Raspunsul anterior a fost ca ar trebui sa fac o notificare la executor, iar dumneavoastra imi sugerati sa iau leg cu un avocat.

Ati avut cazuri similare cu al meu prin care cu acest tip de dovezi s-a rezolvat problema prin executor si fara a da acea persoana in judecata?

Multumesc pentru raspuns.
Buna ziua. As avea nevoie de un sfat informal.
Am imprumutat unei persoane bani (euro si lire sterline) pe parcursul a 2-3 ani in 5 transe. Mi-a promis ca mi-i da inapoi in ianuarie 2013 insa de atunci tot amana si se pare ca nu mai am sanse de reusita.
Eu locuiesc in UK de 4 ani, aceasta persoana e in Romania, iar 4 transe din cele 5 s-au facut prin Western Union. Am cerut dovada de la Western Union si am primit desfasuratorul trazactiilor facute in ultimii ani- se vede clar sumele transferate de mine catre aceasta persoana, data trnzactiei, numele persoanei careia i-am trimis suma respectiva.
De asemenea, am mesaje in telefon de anul trecut prin care pot demonstra ca trebuia sa ne intalnim sa imi dea banii, insa nu mi i-a dat cand ne-am intalnit. In plus, in ultimele 5 luni am inregistrat convorbirile telefonice cu un al doilea telefon al meu (video) si acolo se aude clar cand spune ca incearca sa faca rost de bani si cu siguranta o sa mi-i dea, insa nu poate in momentul respectiv.
De 2 saptamani incerc sa dau de persoana asta si nu mai reusesc. I-am spus de nenumarate ori la telefon si prin sms-uri ca fac plangere la Politie. E vorba de aprox 16 mii de euro in total si mi-e teama ca nu o sa mi-i dea de bunavoie.
Va rog sa ma sfatuiti ce sanse am sa recuperez banii daca fac plangere la Politie si pun la dispozitie dovezile mentionate anterior.
Va multumesc.