avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 657 soluții astăzi
Forum Activitate denisa33

Activitate denisa33

Sunt noua pe forum asa ca va spun bine v-am gasit. Am si eu o curiozitate. Am cumparat un apartament intr-un bloc construit in 1978 si in contract scrie, pe langa apartament si parti comune și teren in folosinta. Am inteles ca acest teren este proprietatea statului, fiind in folosinta pe durata existentei constructiei. Apartamentul a fost cumparat pe Legea-Decret 61/1990 de catre cel care mi-a vandut mie. Pe CF apare la fel teren in folosinta, fara a fi mentionata vreo suprafata de teren anume. Am inteles ca pentru aceste terenuri se poate solicita titlu de proprietate (in baza Legii 18, art.36, art.23, daca m-am informat bine) de la primaria in raza careia exista imobilul. Mai este valabil -actual acest lucru ? Pot solicita eu, sau putea doar primul cumparator, de pe contractul incheiat pe Legea 61 ? Pe situl primariei Timisoara (aici trebuie sa merg) exista o sectiune Restituire teren intravilan aferent construcţiei. Daca aceasta este sectiunea corecta, unde trebuia sa intru, acolo, printre alte cerinte se solicita si actul normativ de atribuire. Poate cineva sa ma indrume cum pot afla cine elibereaza un astfel de act normativ (decizie) de atribuire pentru Timisoara ? Pentru Bucuresti am gasit cine elibereaza. Cunosc doar numele intreprinderii care a facut vanzarea pe Legea 61. Sper ca are cineva rabdare cu mine, multumesc.