avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 429 soluții astăzi
Forum Activitate popesculi

Activitate popesculi

popesculi a scris:

5. Condamnă inculpatul POPESCU COSTIN LIVIU, la pedepsele de : - În baza art. 7 al 1 din Legea 39/2003, cu aplic art 396 al 10 C.p.p. rap la art 375 C.p.p. ref la art. 5 C.p. şi art. 74 lit. a şi c C.p. cu art 76 C.p. pentru comiterea infracţiunea de iniţierea sau constituirea unui grup infracţional organizat ori aderarea sau sprijinirea sub orice formă a unui astfel de grup ,faptă din cursul anului 2012, la pedeapsa de : 4( patru) ani închisoare. - În baza art. 65 alin.2 C.penal ref la art. 5 C.p. aplică inculpatului pedeapsa complementară a interzicerii drepturilor prev. de art. 64 lit. a,b C.penal, cu excepţia dreptului de a alege pe o durată de 2 ani după executarea pedepsei principale. -În baza art. 26 cp. rap. la art. 49 din Legea 161/2003 cu aplic, art.41 al 2 cp. cu aplic art 396 al 10 C.p.p. rap la art 375 C.p.p. ref la art. 5 C.p. şi art. 74 lit. a şi c C.p. cu art 76 C.p. pentru comiterea infractunii de complicitate la efecuarea de operaţiuni financiare în mod fraudulos la pedeapsa de 2 ani închisoare. În baza art. 33 lit. a şi art. 34 lit. b Cod penal, inculpatul va executa pedeapsa cea mai grea, aceea de : 4(patru) ani închisoare, la care se adaugă pedeapsa complementară a interzicerii drepturilor prev. de art. 64 lit. a,b C.penal, cu excepţia dreptului de a alege pe o durată de 2 ani după executarea pedepsei principale. Face aplicarea disp. art. 71 şi art. 64 lit. a,b C.penal, cu excepţia dreptului de a alege. În baza art. 88 C.penal, deduce din pedeapsa aplicată perioada reţinerii şi arestării preventive de la 30.10.2012 până la 09.08.2013. În baza art. 86/1 cod penal dispune suspendarea sub supraveghere a executării pedepsei aplicate inculpaţilor mai sus menţionaţi.. Conform art.86/2 cod penal termenul de încercare se compune pentru inculpaţi din cuantumul pedepsei închisorii aplicate, la care se adaugă un interval de timp stabilit de instanţă ,de 2(doi) ani , fiind in final de 6 (şase) ani. Potrivit disp.art.86/3 cod penal pe durata termenului de încercare inculpaţii trebuie să se supună următoarelor măsuri de supraveghere : a) să se prezinte, la datele fixate ,la Serviciul de Probaţiune de pe lângă Tribunalul Prahova. b) să anunţe, in prealabil orice schimbare de domiciliu, reşedinţă sau locuinţă, şi orice deplasare care depăşeşte 8 zile , precum si intoarcerea ; c) să comunice şi să justifice schimbarea locului de muncă, d) să comunice informaţii de natură a putea fi controlate mijloacele de existenţă; În baza art. 359 cod procedură penală atrage atenţia inculpaţilor asupra disp. art. 86/4 cod penal combinat cu art. 83 si art. 84 cod penal, privind efectele revocării suspendării sub supraveghere a executării pedepsei, în cazul săvârşirii unei noi infracţiuni in cursul termenului de încercare, în caz de neachitare cu rea credinţă a despăgubirilor civile, precum şi in caz de neîndeplinire cu rea credinţă a măsurilor de supraveghere stabilite de instanţă. Potrivit disp.art.71 alin.5 Cod penal pe durata termenului de încercare se suspendă şi pedeapsa accesorie prevăzută de art. 64 lit.a,b cod penal, cu excepţia dreptului de a alege. Cu apel în termen de 10 zile de la comunicare. Pronunţată în şedinţă publică azi, 01.07.2014.
Document: Hotarâre 719/2014 01.07.2014




vreau sa rectific cateva greseli facute de instanta de judecata :

nu am fost arestat nici macar 1 ora
am cerut contopirea pedepselor si nu s-a facut asta



va rog din tot sufletul sa imi da-ti un sfat si daca crede-ti ca se poate ramane cu suspendare, s-a facut apel de catre DIICOt, am facut si eu apel, dar DIICOT-ul vrea ca pedeapsa de mai sus sa fie cu executare pt ca s-au incalcat procedurile Art.86 indc.1
daca avocatul meu nu face apel, nu face apel nici parchetul?
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Adica cuntumul pedepsei este esential.
Trebuie ca judecatorul sa fie convins ca nu se impune o pedeapsa cu executare si...ca nu veyi mai comite noi infractiuni...
Daca pedeapsa va fi mai mare decat se poate da suspendarea sigurbse da cu executare.
Probabil ca avocatul o socotit pedeapsa si daca se da sau nu spor de pedeapsa...


se vor contopi cele trei pedepse intr-una singura. apoi, daca limitele pedepsei aplicate vor permite, se va putea da o singura condamnare cu suspendare sau cu executare...

Birou_de_Mediator a scris:

De ce doriti sa faceti apel daca vi s-a schimbat incadrarea faptei si ati obtinut suspendarea executarii pedepsei sub supraveghere, adica care ar fi motivele de apel?


imi cer scuze dar nu stiu exact procedurile...iar daca gresesc imi cer scuze!

pentru ca mai am un dosar in curs de pronuntare pentru data de 30 iun. si din cate am inteles nu voi putea ramane cu toate trei suspendarile, asa ca vor trebui contopite..
În aplicarea dispoziţiilor art. 5 C.penal, constată legi penale mai favorabile inculpatului POPESCU COSTIN LIVIU, C.penal anterior şi Legea 39/2003. În baza art. 386 C.p.p., dispune schimbarea încadrării juridice a faptei reţinute în sarcina inculpatului POPESCU COSTIN LIVIU, din infracţiunea de complicitate la înşelăciune cu consecinţe deosebit de grave, prev. de art. 26 rap. la art. 215 alin. 1,2,3,5 C.penal anterior cu aplic. art. 41 alin. 2 C.penal anterior, în infracţiunea de complicitate la înşelăciune calificată, prev. de art. 26 rap. la art. 215 alin. 1,2,3 C.penal anterior cu aplic. art. 41 alin. 2 C.penal anterior. În baza art. 26 rap. la art. 215 alin. 1,2,3 cu aplic. art. 41 alin. 2 C.penal anterior, cu aplic. art. 396 alin. 10 C.p.p., art. 74 lit. a, 76 lit. d C.pen. anterior, condamnă pe inculpatul POPESCU COSTIN LIVIU la pedeapsa de 1 an şi 6 luni închisoare pentru comiterea infracţiunii de complicitate la înşelăciune calificată, faptă din 30.06.2011. În baza art. 7 din Legea 39/2003 cu aplic. art. 396 alin. 10 C.p.p., art. 74 lit. a, 76 lit. d C.pen. anterior condamnă pe acelaşi inculpat la pedeapsa de 1 an închisoare pentru comiterea infracţiunii de sprijinire a unui grup infracţional organizat, faptă din luna iunie 2011. Constată că faptele pentru care inculpatul a fost condamnat prin prezenta sunt concurente cu fapta din 16.10.2011 pentru care a fost condamnat prin s.p. nr. 2108/20.11.2012 a Judecătoriei Ploieşti, pronunţată în dosar nr. 30148/281/2012, definitivă prin nerecurare la 04.12.2012. În baza art. 85 C.penal anterior dispune anularea suspendării condiţionate a executării pedepsei de 1 an şi 3 luni închisoare aplicate inculpatului POPESCU COSTIN LIVIU prin s.p. nr. 2108/20.11.2012 a Judecătoriei Ploieşti, pronunţată în dosar nr. 30148/281/2012, definitivă prin nerecurare la 04.12.2012, pentru comiterea infracţiunii prev. de art. 87 alin. 1 din O.U.G. 195/2002 cu aplic. art. 3201 alin. 7 C.p.p., faptă din 16.10.2011. În baza art. 33 lit. a, 34 lit. b C.penal anterior, contopeşte pedepsele de 1 an şi 6 luni şi 1 an aplicate prin prezenta cu pedeapsa de 1 an şi 3 luni închisoare aplicată inculpatului prin s.p. nr. 2108/20.11.2012 a Judecătoriei Ploieşti, pronunţată în dosar nr. 30148/281/2012, definitivă prin nerecurare la 04.12.2012, în final inculpatul POPESCU COSTIN LIVIU executând pedeapsa cea mai grea, aceea de 1 an şi 6 luni închisoare. Face aplicarea dispoziţiilor art. 71, 64 lit. a teza a II-a, b C.penal anterior. În baza art. 86 indice 1 alin. 2 C.penal anterior dispune suspendarea executării pedepsei rezultante, sub supraveghere, pe un termen de încercare compus potrivit art. 862 alin. 1 C.penal anterior, din cuantumul pedepsei aplicate la care adaugă un interval stabilit de instanţă de 2 ani, fiind în final de 3 ani şi 6 luni, calculat de la data de 04.12.2012, potrivit art. 865 alin. 2 C.p.p. anterior. În baza art. 86 indice 3 C.penal anterior pe durata termenului de încercare inculpatul urmează să se supună următoarelor măsuri de supraveghere: - să se prezinte la datele fixate la Serviciul de Probaţiune de pe lângă Tribunalul Prahova, desemnat cu supravegherea sa; - să anunţe în prealabil orice schimbare de domiciliu, reşedinţă sau locuinţă şi orice deplasare care depăşeşte 8 zile, precum şi întoarcerea ; - să comunice şi să justifice schimbarea locului de muncă ; - să comunice informaţii de natură a putea fi controlate mijloacele lui de existenţă. În baza art.71 alin.5 C.pen. anterior, dispune suspendarea executării pedepsei accesorii pe perioada termenului de încercare. Atrage atenţia inculpatului asupra dispoziţiilor art. 86 indice 4 C.penal anterior privind revocarea suspendării executării pedepsei sub supraveghere în cazul comiterii unei noi infracţiuni în cursul termenului de încercare.


acum avocatul, trebuie sa faca Apel nu? cum crede-ti ca va iesi in final?

am sanse sa raman doar la staadiul de suspendare?

pentru ca in celalat dosar care trebuie sa se pronunte, am o implicatie mult mai mica, iar prejudiciul este mult mai mic!!!


va multumesc!
daca mai are cineva si alte opinii!?
da acum inteleg, va multumesc din suflet!
daca si in celelalte 2 primesccu suspendare, vor ramane cu suspendare? decii exista posibilitatea sa ai trei suspendari?
va multumesc!
nu stiu termenii corecti, dar stiu decat ca sunt fapte concurente, ca a fost cerut contopirea OUG-ului la ambele instante..... am fost indemnat de catre avocat sa merg pe art.320, acum se amana pronuntarea deoarece nu se cunoaste cum sa se decida... daca gresesc imi cer scuze : e vorba de ceva cu legea Globala...