avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1409 soluții astăzi
Forum Activitate Melipeto

Activitate Melipeto

Va multumesc !
Buna,sunt in saptamana 32 de sarcina si umblu din stanga in dreapta sa aflu si eu cum se procedeaza cu concediile si intrarea in prenatal dar fara cu nici un raspuns exact.Ma trimit de la finante la asco,de la asco la itm si la casa de pensii dar nimeni nu imi spune cu exactitate nimic! X-( mi se raspunde "nu noi ne ocupam cu asta ci mergeti la ... " si asa se scapa toate institutiile de explicatii.Cu activitate independenta si din luna martie nu mai imi platesc cartea de munca deoarece mi-au spus ca in functie dupa cat platesc la finante primesc concediul de maternitate nu dupa casa de pensii,ca nu este obligatoriu sa platesc la pensii.Platesc la cas si la finante.
Venitul este de 20900 cu cheltuieli 3370 si cu venit net anual de 17500.Pe anul trecut contributia de asigurari sociale a fost de 2440 + impozit de 160 pe lei tot anul.Din luna martie platesc doar cas si acum astept sa mi se trimita decizia de impunere ce am depus din februarie cu datele de mai sus.Dupa calculele mele nu stiu daca este bine dar imi iese: 17500x16%= 2800 - cat am platit anul trecut adica 2440 sau - 160 lei?Cat ar trebiu sa iau la crestearea copilului?La prenatal?Pot sa iau 1200 lei timp de 2 ani...? Cum sa procedez sa iau 1200 lunar? Va rog sa ma ajutati cu raspunsuri.Va multumesc!