avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 639 soluții astăzi
Forum Activitate silviaelena12

Activitate silviaelena12

Discuție Uzufruct viager
Buna seara!In urma cu 5 ani mama mi a facut un act de donatie si uzufruct viager un imobil care era dobandit ca mostenire de la parintii ei,in acelasi act notarial eu am facut si tatalui meu uzufruct viager.Fratelui meu i sa dat un alt imobil dobandit de parintii mei tot cu o clauza de uzufruct dar pentru o camera.Dupa decesul mamei mele fratele si tatal meu m au dat in judecata pentru acest imobil cerand sume de bani.Dupa un timp de neintelegeri tatal meu a avut un accident si de aproximativ 2 ani eu il ingrijesc acesta avind o hemipareza si dementa senila!Din cauza bolii acesta uneori are un caracter f violent si refuza medicatia.Intrebarea este #Cum pot anula acest drept de uzufruct tatalui meu daca dansul este incapabil sa se miste sau sa ia decizii ?eu il igrijesc,eu platesc facutrile si multe din medicamente,fratele meu de la accident sotia mea sta mereu cu el si il ingrijeste deoarece acesta refuza orice internare si medicatia?Fratele meu cu toate ca locuieste la o distanta de 5 minute nu il viziteaza si il considera normal si sanatos!I mi este forte greu sa il intretin si pe tatal meu si acest imobil in conditiile in care noi am locuit in alta parte.deci cum putem sa facem sa ii radiem acest uzufruct ?Multumesc