avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 833 soluții astăzi
Forum Activitate tayz74

Activitate tayz74

Mama mea impreuna cu alti 3 frati detin 5 ha de teren agricol in comuna Amara. Terenul agricol a fost dobandit cu un titlu de proprietate obtinut in baza legii 18/1991. Un frate de-al mamei mele a vandut partea sa unei nepoate imediat ce s-a emis titlul de proprietate in baza unei chitante agreate de primaria Amara. De atunci si pana acum impozitul pe acea suprafata de teren a fost platit de nepoata care a dobandit terenul, dar in rolul fiscal al primariei figureaza tot unchiul meu care intre timp a decedat. Sotia si copii lui nu au facut pana acum succesiunea dupa unchiul meu. Va dati seama ca daca urmasii unchiului meu ar dori sa revendice parcela de pamant deja vanduta ar iesi un mare scandal. Noi ceilalti trei detinatori de parcele in acest teren (parcele egale ca suprafata) am dori sa vindem arendasului partea noastra de teren. As dori sa va intreb in ce conditii se poate face acest lucru. Mentionez ca toate cele 4 parcele care formeaza titlul de proprietate sunt egale pentru toti fratii.

Multumesc pentru raspunsuri.