avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 898 soluții astăzi
Forum Activitate AlinaFM

Activitate AlinaFM

Buna seara,
Va rog frumos sa ma ajutati cu un raspuns daca se poate la urmatoarea problema si anume:
Eu sunt in poatura de vanzator al unui apartament, cumparatorul ia apartamentul prin programul Proma Casa cu minunatii de la Bcr (unde am avut si noi creditul pt ap ce acum il vindem, timp de 8 ani, fara nicio zi intarziere). Am ajuns in stadiul final ca sa zic asa, s-a semnat contractul de vanzare cumparare alataieri, s-a scos si intabularea pe noii proprietari si ieri trebuia sa ne intre banii, conform spuselor celei care se ocupa de credit ( care este o nesimtita si o .... nu ne-a informat absolut deloc cu ce acte avem nevoie pentru a putea face tranzactia pe motiv ca este de datoria noastra si a notarului sa stim ce ne trebuie, ca ea doar nu are studii juridice ca sa stie ce acte ne trebuie noua sa ne vindem apartamentul, plus ca ne spunea ca ar trebui sa facem ceva si apoi ne intorcea cu dosar ca nu e bine si ca ea nu ne-a spus sa facem asa, si multe alte probleme)

Ideea este ca in prima faza ne-a zis, dupa semnarea contractului ca acum nu mai trebuie decat sa ne intre banii imediat dupa ce ducem intabularea, adica in maxim cateva ore, asta alaltaieri, ieri cand am dus intabulare pe noii proprietari i-a spus vanzatorului ca in maxim 1h intra banii, sotul meu s-a dus la ea cam dupa 2 ore sa ridice banii, ca asa ii spuse vanzatorului, si nesimtita a zis ca ea nu i-a spus asa ceva vanzatorului, ca ea nu stie cand or sa intre banii.
Banii nu au intrat nici azi in cont, si cand am sunat-o azi sa o intreb cand intra totusi acei bani a zis iar ca nu stie si sa nu o mai deranjam noi ca ea discuta doar cu cumparatorul.
In alta ordine de idei... exista vreo posibilitate ca acei bani sa nu mai intre si totul sa se anuleze dintr-un motiv sau altul, gen dosarul este incomplet sau mai stiu eu ce?
Noi maine ar trebui sa dam avans pentru alt apartament, si daca cumva cei de la Bcr ne intorc dosarul si se anuleaza totul va dati seama ca pierdem avansul.
Imi cer scuze daca am scris cam mult, si daca mai am si unele greseli, dar scriu de pe tel mobil.
Va rog din suflet sa ma ajutati cu un raspuns ca nu stiu ce sa mai fac.
Nu vreau sa ma trezesc ca raman tot cu apartamentul asta si cu bani dati pt altul.
Nu voi lua nicio decizie fara a o discuta cu jurista societatii,, insa ea trebuie sa-i apere interesele sefului, nu pe ale mele. :(
Temerea mea este, daca din n motive sau factori externi se intampla ceva cu acele bunuri, pe care eu sunt numita Administrator sechestru, fara stiinta mea, eu invinuita de ceva, imputernicirea permite implicarea mea fara acordul societatii?
Refuzul meu, mai mult ca sigur va atrage dupa sine si "disponibilizarea" mea din societate.
Problema mea este ca totul in aceasta firma se intampla la "foc automat", niciodata nu ai timp vezi exact ceea ce semnezi, sa te informezi, totul este urgent si foarte repede. De aici si teama de a nu iesi acel "tap ispasitor" fara stiinta mea.Este o firma foarte mare in Romania si ma gandesc ca nu s-ar preta la asa ceva, dar niciodata nu stii ce se poate intampla. Plus ca au fost destule cazuri in care societatile au profitat de nestiinta, naivitatea si nevoia angajatilor de a-si pastra un loc de munca.
Buna seara,
Societatea la care lucrez eu, a cumparat acum ceva ani o suprafata de teren destul de mare de la cineva, intre timp s-a dovedit ca acel cineva mai vanduse acele terenuri si altor persoane. Societatea l-a actionat in instanta si a castigat, s-a emis o sentinta care tine loc de autentic dar doar p supraf foarte mica in comparatie cu cea din antecontract, si in care il obliga pe vanzator la plata pentru restul suprafetei ( vorbim de sume colosale, miliarde de lei), dar vanzatorul nu vrea, nu poate, refuza iar societatea a trecut la executare silita.
Ideea este ca societatea a hotarat sa ma imputerniceasca pe mine ca Administrator Sechestru in acest dosar, iar eu nu stiu exact ce implica acest lucru, daca poate avea urmari asupra mea pe viitor, daca societatea se poate folosi de diferite tertipuri pentru a ma invinui pe mine de ceva.
In imputernicirea facuta de societate este trecut in felul urmator:
"Pentru ducerea la indeplinire a prezentei imputerniciri, madatara societatii va face cereri si va depune declaratii, va reprezenta societatea si ii va sustine interesele in fata organelor competente, va achita taxele necesare si va semna in numele societatii si pentru aceasta, oriunde va fi necesar, in limitele prezentului mandat, semnatura sa fiind opozabila societatii."
Va rog frumos daca se poate sa ma ajutati cu un raspuns, maine trebuie sa merg la executor sa semnez nu stiu ce, avocata care se ocupa de dosar nu este foarte comunicativa, iar jurista firmei mi-a spus sa nu-mi fac griji ca...in caz de ceva...raspunde ea. Acum stau eu si ma intreb, in caz de ce anume, sau in baza carui act, in baza a ce va putea deveni ea raspunzatoare??