avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 988 soluții astăzi
Forum Activitate Cristan1981

Activitate Cristan1981

din cate am vazut eu impactul a avut loc pe banda opusa(era un drum cu cate o banda pe sens), iar masina a fost lovita, cel mai sifonata pe partea din spatele soferului. Am fost anuntati ca expertiza incepe acum joi. Multumesc de sfaturi si de raspunsuri!
si expertiza sunt obligati sa o faca indiferent daca o cerem noi sau nu?! sau cum este?
Asa au explicat si cei de la politie cu plata expertizei, doar ca ni s-a spus ca cu cat se face mai repede cu atat mai bine, si ni s-a spus ca daca asteptam dupa stat nu se va face prea curand. Acum am cerut prin avocat sa se faca expertiza si sa vedem joi cand e expertiza ce si cum se va plati! Partea cealalta nu cred ca se implica in plata ei deoarece pana in momentul de fata, cu martorii de partea lor reiese ca nu a avut nici un fel de vina cu toate ca soferul a spus in declaratii ca a avut viteza mai mare decat cea legala pe sectorul acela de drum, nespecificand cat a avut(”peste 50 km/h”).
Pai si daca am cerut deja sa se faca expertiza si nu o platim ce o sa se intample mai departe?!
Pai noi am cerut expertiza si noi o vom plati si ni s-a spus ca acesta se da de catre politie! Se putea sa platim noi un expert care voiam noi sau cum se procedeaza legal?!
Multumesc de raspunsuri! Poate nu ar trebui sa intreb dar totusi am sa indraznesc: Exista posibilitatea ca expertul sa fie partinitor pentru o oarecare suma, se fac si astfel de lucruri?! Intreb in ideea ca in tara noastra si chiar in cazul acesta exista suspiciuni de asa ceva! stima!
multumesc de raspuns! era marcaj continuu, iar unde a virat tatal meu la stanga era intrerupt pentru pentru a putea intra in statia de autobuz(e o intersectie intre strada principala si una de sat). Inca o intrebare am: daca la fata locului a fost un politist care a luat probe si declaratii de la martori, cazul poate fi dat unui alt politist sau nu?! Multumesc!
Buna ziua! Acum ceva timp(mai mult de 2 luni) a avut loc o intamplare foarte urata cu tatal meu la volan. A plecat dimineata la ora 7.20 din fata casei cu masina avand in spate nepotelul si inca un baiat al unui vecin pe care ii ducea la microbuzul scolii. In timp ce se deplasa pe sensul de mers la un moment dat a semnalizat stanga, pentru a intra in statia de autobuz, iar cand a inceput virajul la stanga a fost lovit pe contrasens de un autocar de 54 de persoane, care venea din spatele lui. Lovitura a fost in lateral stanga, mai mult usa din spate, acolo cred ca a fost prima lovitura a coltului din dreapta fata a autocarului dupa care a rasucit masina lovind-o si in stalp si in usa fata, aruncand-o ulterior in sant! Din pacate in urma accidentului a rezultat moartea copilasului aflat in partea din dreapta spate a masini. Nu au existat martori in favoarea tatalui meu, doar cei din autobuz, din cate am inteles ar fi fost vreo 7 cu tot cu soferul autobuzului, care ar fi declarat ca masina ar fi semnalizat dreapta, ar fi ajuns cu rotile din dreapta in afara carosabilului pe partea dreapta si ar fi intors brusc la un moment dat, iar soferul autobuzului a mai declarat pe langa asta ca s-a speriat, a tras stanga de volan si ar fi franat, asa a ajuns pe contransens(el fiind sofer profesionist si cu 24 de pasageri in autocar adusi din Spania)! Se mai poate spune ca autocarul in urma franarii a lasat pe carosabil o urma de circa 40 de m doar in partea drepata a directiei de mers si s-a constat ca avea o viteza de peste 90 km la ora, iar limita de viteza la era de 50 km/h si era si linie continua care incepea cu vreo 100 m inainte. In urma acestor conditii si a declaratilor martorilor(doar cei din autocar, care puteau fi fost influentati avand in vedere ca in afara de sofer doar 2 aveau vizibilitatea libera in fata ceilalti find in randul 2,3,4 etc, iar pe langa astea veneau din Spania dupa 2 zile de drum) politia in prima faza a spus ca toata vina apartine soferului masini, adica tatalui meu. Asptep sa facem expertiza sa vedem ce o sa iasa. As aprecia si parerea dumneavoastra sa stiu ce avem de facut in continuare! Stima!