avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1303 soluții astăzi
Forum Activitate laura1984

Activitate laura1984

Răspuns la discuția Probleme cu angajatorul
Stiu ca nu trebuia sa semnez contractul daca nu continea termenii negociati, dar cand m-am dus sa semnez plecasem de la locul de munca anterior si eram practic fara loc de munca.
Plus ca mi-a promis ca dupa trei luni vom schimba conditiile .
Marea mea greseala este ca l-am crezut, dar nu mi-am imaginat vreodata ca se poate intampla una ca asta .
Răspuns la discuția Probleme cu angajatorul
da, contractul l-am semnat
Răspuns la discuția Probleme cu angajatorul
Am fost astazi la ITM si mi-au spus ca pana nu ma da afara nu am ce sa ii fac .
Buna ziua,
Am urmatoarea problema cu angajatorul, un hotel de 4 stele din Timisoara.
Am negociat in urma interviului salariul de 3000 lei net pentru postul de manager marketing. I-am spus ca trebuie sa stau 20 de zile in preaviz la locul de munca unde lucram si a fost de acord. Mi s-a spus sa duc toate actele in 27 iunie, eu trebuia sa incep lucrul din 01 iulie, ceea ce am si facut.
In prima zi de lucru m-am trezit cu contractul facut pe perioada determinata de 3 luni (stabilisem sa fie nedeterminata) si cu un salariu brut in contract de 1400 lei (negociasem ca imi va da pe acte 1600 lei net, pt ca nu a vrut sa plateasca la stat).
Cand l-am intrebat de ce au aparut schimbarile a zis ca mi-a facut pe determinat ca sa fiu mai motivata sa muncesc trei luni (am contract fara perioada de proba) si ca a pus salariu mai mic sa nu plateasca la stat. Imi dadusem demisia de la celalalt loc de munca , nu mai aveam ce sa fac si am semnat contractul.
Nu mi-au dat nici calculator, nici telefon si mi-au spus ca voi avea biroul in receptie. Dupa trei zile de munca, cand am venit dimineata la lucru mi-a comumicat receptionerul ca sunase "seful" cu o seara inainte si I-a zis ca eu nu m-am ridicat la inaltimea asteptarilor lui , nu am fost mana de fier cu angajatii si ca nu mai am de ce sa vin la lucru. Cand l-am sunat mi-a dat aceleasi motive si mi-a zis sa plec acasa, urmand sa vin luni sa imi faca lichidarea.
Luni cand am venit mi-au spus sa imi dau demisia si sa semnez o declaratie ca nu am pretentii financiare de la ei. Am refuzat, dupa care m'a sunat o doamna de la resurse umane sa imi explice ca ori imi dau demisia, ori semnez un act aditional cu perioada de proba de 5 zile, ori va fii rau pentru mine si nu voi mai primi nici un leu. Am refuzat si de aceasta data sa semnez demisia sau actul aditional cu perioada de proba.
Mi-au adus apoi sa semnez o fisa de post (nu primisem pana atunci) in care scriaca trebuie sa conractez minim 300 de companii noi pe zi, cu care hotelul nu a mai avut contact, le-am zis ca nu semnez ptr ca este ireal si ca doar 2 minute ptr fiecare companie, inseamna 10 ore de lucru pe zi, plus ca nu pprimisem calculator sau telefon. Au scris pe fisa "refuza sa semneze" , numele a doi martori fi mi-au dat-o in mana. Dupa cateva ore mi s-a interzis accesul in receptie.
A doua zi mi-au comunicat ca nu mai am voie nici macar apa sa beau de la hotel.
Ma tem ca maine imi vor interzice accesul in hotel.
Mi se pare o bataie de joc ceea ce fac ei . Chemi un om, promiti un salar, il convingi sa renunte la locul de munca si dupa 3 zile ii spui sa plece ca nu mai nevoie si ca de ce sa platesti atatia bani unui om .
Imi este din ce in ce mai greu sa vin la lucru ptr ca ma tot intreaba de ce nu imi dau demisia si de cecontinui sa apar in fiecare dimineata, iar in fiecare zi mi se face cate o surpriza neplacuta. Ce pot sa fac? Calculator sau telefon nu am primit si cred cs nu voi mai primi vreodata. Va multumesc pentru sfaturi.