avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 724 soluții astăzi
Forum Activitate Irene26

Activitate Irene26

Fetita a fost nascuta in Statele Unite, de aceea este cetatean american.
Eu deja am informat autoritatile noastre, daca plec, plec in termeni legali, fiind ajutata de MAE. Dar nici sa stau si sa fac nimic nu pot, fetita mea poate oricand sa dispara, oricand. Pentru ca nici tatal nu are voie sa fure actele copilului nostru, iar eu sa nu mai am niciun drept de calatorie impreuna cu fetita. Iar orice decizie judecatoreasca din Emirate, va fi in favoarea sotului meu. Deci, am facut nimic daca incep sa ma judec cu el aici, prefer sa ma judec cu el in Romania.
Eu locuiesc in Dubai de 12 ani, am fost in State doar s-o nasc pe fetita si m-am intors la casa mea din Dubai. Ambasada SUA mi-a sugerat sa raportez cazul la politie, ceea ce ar fi o greseala fatala pt mine, as pierde din start. Sotul cunoaste toti sefii din politie.
Cel mai bine este sa apelez la autoritatile romane, deja i-am informat.
Va multumesc pentru raspuns! Deja am luat legatura cu MAE, i-am informat despre cazul meu, vreau sa vorbesc cu parlamenatrul care reprezinta romanii din Orientul Mijlociu, dansul a salvat atatea mame care erau in cazul meu, chiar si de rapire.
Am copiile actelor fetitei, detin si certificatul in original eliberat de spitalul unde am nascut-o pe fetita. Trebuie sa fac ceva, sunt mereu amenintata ca el imi va lua fetita si nu o voi mai vedea vreodata, am multe dovezi scrise de el si chiar am si filmat. Stiu ca trebuie sa joc teatru pana ma vad cu sacii in caruta, incerc sa fiu cat mai diplomata si intelegatoare cu el, dar numai eu stiu ce este in sufletul meu.
Eu sunt cetatean roman, nu am inregistrat actul de nastere al fetitei, pt ca trebuie sa transcriu mai intai acul nostru de casatorie, noi depunand recent toate actele necesare la casa de casatorii din Craiova, numai ca va lua ceva timp pana va fi aprobat dosarul, ne-am casatorit inainte de 2009, iar actele trebuie trimise la autoritatile de la Bucuresti. Ambasada americii nu se baga in cazul meu, decat ma sfatuiesc sa ma duc la politie, ceea ce ar fi o greseala fatala pt mine.
Am contactat autoritatile americane, mi-au zis sa raportez cazul la politie, dar nu rzolv nimic nici la politie, sotul ii cunoaste pe totii sefii de politie. In rest, nici ei nu au ce sa faca, cei de la ambasada US, poate faceau in caz ca eram si eu cetatean american.
Copilul este cetatean american, fiindca am nascut-o in Statele Unite, nu are cetatenie romana fetita, din pacate. Voi incerca sa vin cu toata familia in Romania, dar slabe sperante, sotul mi-a zis ca el si fetita nu mai calca in Romania. Iar daca mergem intr-o alta tara, trebuie sa fug cu fata in Romania, altfel nu am nicio sansa. Am un caz extrem de greu!
Daca ma judec aici, pierd din start tot, sotul meu este cetatean al Emiratelor si are multa influenta, bani, putere, relatii sus puse. Clar va castiga custodia copilului fara drept de apel. Avocatii aici sunt foarte scumpi, as pierde multi bani si degeaba ca tot nu as castiga nimic. Iar in Emirate, custodia asupra copilului este mereu castigata de catre tata, asa sunt legile aici.
Multumesc pentru raspuns d-na avocat, casatoria noastra a fost transcrisa in Romania, eu am resedinta in Craiova, am casa proprietate personala. Numai ca sotul meu nu are resedinta in Romania, dar as putea sa-l iau in spatiu daca este necesar sa pot divorta in Romania.
Cu custodia copilului este o mare problema. Numai sa-i fac pasaport romanesc, dar nu detin originalele actelor ei, am decat copiile. Ce pot face din acest punct de vedere?
Eu pot pleca fara probleme din Emirate, sotul nu are nimic impotriva, dar, asa cum spuneati, fara copil. Nu pot cere duplicate de la ambasada SUA din Emirate, trebuie sa semneze si sotul, el nu are cum sa semneze atata timp cat el a furat actele fetitei noastre.
Ma gandeam sa divortez intai de sot in Romania, iar dupa aceea sa cer custodia fetitei tot din Romania.
Ar fi fost minunat sa am actele fetitei la mine, veneam cu fetita in Romania si incepeam imediat procedurile legale de divort si, implicit, de custodie.
Dar asa, ma voit nevoita sa plec singura, trebuie sa fac ceva pt mine si fetita mea, deja sotul ma ameninta ca-mi ia fetita si nu o mai vad niciodata.