avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1768 soluții astăzi
Forum Activitate dragomirgheorghe

Activitate dragomirgheorghe

Buna ziua ! am un litigiu cu o vecina , am facut actiune in revendicare si granituire , experta desemnata de instanta este prietena cu fiica paratei in cauza , aceasta a favorizat parata si a masurat pe latura de S (domeniu public) din bordura gardului de ciment care are cam 20 de cm , gardul este sustinut de stalpi metalici si este sudat pe jumatatea stalpilor metalici (jumatatea bordurii de ciment), am inteles de la alt expert ca masuratorile se fac de la jumatatea stalpului de gard pana in cealalta jumatate de stalp in care gardul devine- granituirea intre cele doua proprietati deci gard comun , problema este ca din cauza acestei distante de 20 de cm streasina casei mele se scurge pe proprietate vecinei mele care ma pus sa modific acoperisul , executorul a spus ca vine cu un expert si daca se constata ca masuratoarea nu a cost conforma legii 50/1991 va face un proces verbal de indreptarea erorii materiale ( refacerea expertizei ) Dvs ce spuneti? merita sa ma judec in continuare si sa achit taxele executorului si alta expertiza ?
LEGEA 50/1991 asa prevede ca masuratorile sa fie executate de la jumatarea stalpului metaic din gar , adica unde este sudat gardul ? sau din bordura gardului din domeniu public care nu au avut nicio obiectiune ? cu speranta ca m-ati inteles astept raspunsul dvs . va multumesc