avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1090 soluții astăzi
Forum Activitate IonutM92

Activitate IonutM92

Multumesc pentru raspuns. Am citit in Codul Civil despre acest lucru, starea de nevoie dar ma intreb daca este stipulat in lege o suma maxima ca venit salarial pe care il poti primi si sa poti primi pensia de intretinere in continuare. Eu de la tatal meu primesc 400 lei lunar si in aceste conditii chiar este o stare de nevoie in continuare in conditiile in care salariul net nu il voi primi mai mult de 800 lei in aceste 3 luni si o sa locuiesc in Bucuresti. Trebuie sa demonstrez prin anumite documente (chiria etc) ca starea de nevoie nu a incetat? Tatal meu mereu ma intreba daca ma angajez gandindu-se ca o sa scape de a mai plati aceasta pensie. As mai fi avut nevoie de un an atat de ajutorul lui. Daca legal nu se poate, asta e, mai bine renunt la acest lucru si ma descurc cum pot decat sa fiu obligat sa dau banii inapoi mai tarziu. Sau alta solutie ar fi sa ajung la o intelegere cu el desi nu cred ca voi reusi.
Buna ziua,

Am si eu o intrebare, va rog, daca se poate sa ma ajutati. Am terminat facultatea la ASE Bucuresti luna aceasta si o sa ma inscriu si la master. Si m-am angajat pe o perioada determinata pentru 3 luni incepand de luna aceasta pentru care o sa primesc 1000 Ron salariu brut. Nu stiu daca dupa aceste 3 luni voi ramane la ei. Tatal meu imi da din anul 1 de facultate o pensie de intretinere. Eu o sa continui cu masterul la Ase inca 2 ani. Am nevoie de inca 1 an macar sa mai primesc acea pensie de intretinere in speranta ca voi ramane in acea firma si dupa aceste 3 luni si pana imi va creste salariul. Mai pot primi pensie de intretinere in aceste conditii? Va multumesc!