avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 817 soluții astăzi
Forum Activitate ecristi

Activitate ecristi

va multumesc pentru raspuns

Inteleg ca nici macar o sesizare la ASF nu ma poate ajuta? ma gandesc ca indiferent cine este vinovat, CASCO oricum trebuie sa repare masina, urmand sa recupereze de la firma de asigurari paguba, daca este cazul si se dovedeste ca celalalt sofer este vinovat
Buna ziua,

am cumparat un autoturism pe FIRMA varului meu
1. am imputernicire de utilizare a autoturismului
2. am casco pe care il platesc la timp etc

- luna trecuta am fost implicat intr-un accident minor, din care au rezultat avarierea anumitor componente (aripa, potiera, oglinda)
- am primit de la politie autorizatia de reparatie, iar politia inca cerceteaza cine este vinovat de producerea accidentului
- am deschis dosar reparatie pe casco luna trecuta si in prezent am primit raspuns ca NU vor sa repare masina pana nu aduc de la politie hartie din care sa rezulte cine este vinovat de producerea accidentului
Drept urmare
1. am ramas cu masina neraparata
2. am platit si urmatoarea rata casco desi nu mi-au aprobat dosarul
3. nu pot declara pe propria raspundere la casco ca sunt eu de exemplu vinovat de producerea accidentului si sa repare masina deoarece la inceput am declarat ca este in cercetare la politie
4. politia nu imi elibereza nicio hartie momentan deoarece la ei inca se cerceteaza si nu au finalizat


va rog sa imi spuneti ce pot face, ce actiuni sa demarez, ce plangeri, sesizari (ASF etc)

Va multumesc anticipat