avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1012 soluții astăzi
Forum Activitate ovy117

Activitate ovy117

Răspuns la discuția lnsusirea unui bun gasit
Multumesc pentru raspunsuri. Si mie mi se pare furt, dar se pare ca parerea politiei este alta. O sa astept sa vad raspunsul de la procuratura. In functie de acesta am sa vad cum voi actiona. Oricum am de gand sa fac taraboi la sectia de politie si daca este cazul si mai departe.
Răspuns la discuția lnsusirea unui bun gasit
Agentul de politie care ne-a luat declaratia a spus ca este vorba de insusirea bunului gasit, dar nu pot sa spun ca mai am mare incredere in institutia politiei romane. Intre timp am facut o vizita la firma unde este angajat personajul negativ si i-am aflat numele, adresa si CNP-ul. Patroana firmei a zis ca o sa vorbeasca cu el, nu a tagaduit in niciun fel prezenta in momentul respectiv si chiar ne-a recunoscut. Am inghitit o pastila cu "fiecare raspunde de faptele sale", dupa aceea ne-a fost facuta promisiunea ca vom fi sunati pentru raspunsul individului. Bineinteles ca n-am primit niciun apel, dar am sunat eu si am primit raspunsul ca domnul sofer (care este in concediu, tocmai si-a botezat fiul....ghici pe banii cui?) nu admite ca ar fi luat decat telefonul lui de pe tejghea si nu portofelul (culmea e ca portofelul era de un verde strident)....Din cate imi dau seama cred ca e omul de baza al patroanei, deci voi beneficia doar de colaborare verbala s-atat...intre timp am dat o cautare pe net cu numele personajului si am aflat ca are un proces la judecatoria Pitesti, inceput prin 2013, pentru conducere cu permisul suspendat (este foarte ciudat ca tipul lucreaza ca sofer, inca...)..si in rest tot felul de porcarii..avocat din oficiu, mandat de aducere....e clar ca personajul e o hahalera, ca sa citez un clasic roman in viata...Ce este interesant e faptul ca baietii in bleu si prevazuti cu cascheta nu au catadicsit sa ajunga la firma si sa afle numele stimatului domn ce constituie subiectul anchetei. Banuiesc ca in dosarul trimis la procuratura exista doar plangerea noastra si filmarea de la magazin. Oare o mai exista institutia recuperatorilor rusi?...glumesc desigur....ironie amara...
Răspuns la discuția lnsusirea unui bun gasit
Am de gand sa fac o vizita la firma. Nu cred ca patroana este partasa, se vede din filmare ca n-a avut cunostiinta de fapta angajatului, dar e clar ca a incercat sa-l acopere pana la un punct, mi-am dat seama dupa discutia telefonica cu reprezentantul firmei. Mi s-a spus ca insusirea unui bun gasit devine infractiune dupa 10 zile de la "comitere"...cel putin asa mi-au zis politisti si asa am citit si pe net.....Acum e discutabil daca este valabil si pentru cazul cand pagubitul si-a dat seama mai repede despre situatie, ba chiar a si aflat pe cel care a comis fapta si a reclamat intreaga tarasenie cu toate amanuntele, exact cum am facut eu.
Răspuns la discuția lnsusirea unui bun gasit
Am luat in calcul si varianta descrisa de dumneavoastra, doar ca politia nu a dat deloc dovada de transparenta fata de mine in derularea anchetei, fapt ce-mi starneste banuieli fata de modul de actiune. Nu sunt foarte convins ca ei au luat legatura cu persoana in cauza, doar si prin simplul fapt ca s-au deplasat abia dupa o saptamana la magazin. (Ca fapt divers, pot sa va scriu ca au gresit adresa pe care trebuiau sa-mi trimita lapidarul raspuns cu "plangerea dvs se afla in atentia procuraturii", plangerea a fost inregistrata pe 7 iulie desi faptic a fost facuta in data de 4 iulie , a fost un taraboi intreg ca sa pot sa primesc o copie cu raspunsul lor oficial si m-au tratat ca pe un habarnist incercand sa-mi spuna ca nu exista in sectie detalii despre dosarul anchetei si ca totul a fost trimis la procuratura). Comportamentul agentilor de politie m-a facut sa devin suspicios in ceea ce priveste profesionalismul lor, asta ca sa nu scriu mai multe. Persoana care si-a insusit portofelul ce continea circa 1000 de euro este angajata ca sofer la firma pe numele caruia s-a eliberat factura fiscala in timp ce noi ne aflam acolo, asa am aflat numele firmei si am sunat acolo. O persoana care nu s-a prezentat a confirmat faptul ca patroana si soferul au fost la acel magazin in acel moment si nu a vrut sa-mi dea numele soferului dar mi-a dat nr. de mobil cu precizarea ca as putea sa ma inteleg cu el. Cei ce se ocupau de securitatea magazinului mi-au pus la dispozitie filmarea chiar in aceea seara si din filmare rezulta fara dubii ca el este personajul care si-a insusit portofelul. Ca o ironie a sortii, firma se afla la aproape o jumatate de statie de sectia de politie. Va intreb daca legal politia nu putea sa previna viitoarea infractiune, avand in vedere ca avea sa devina infractiune abia peste 10 zile. Am citit despre un caz similiar din Buzau, cand o persoana si-a insusit un portofel cu multi bani uitat intr-un carucior la supermarket si a fost identificata rapid cu ajutorul camerelor de supraveghere dupa numarul de inmatriculare al masinii. Ma gandesc tot mai mult sa ma duc in audienta la comandantul sectiei.
Răspuns la discuția lnsusirea unui bun gasit
corect..doar ca mi se pare ca politia nu a actionat asa cum trebuie..pentru mine era mai importanta recuperarea pagubei, decat sanctionarea penala....
In ziua de 4 iulie a.c. m-am aflat cu sotia intr-un magazin prevazut cu camere de supraveghere si sotia a uitat la casa portofelul cu o suma mare de bani. Am revenit dupa circa 20 minute si am rugat angajatii sa verifice filmarile camerei de supraveghere. Dupa o rapida investigatie facuta cu ajutorul angajatilor magazinului am aflat cu ajutorul facturii ce i se eliberase, cine este persoana, unde lucreaza. ba chiar si numarul ei de telefon...am sunat si respectivul a negat orice fapta...am sunat la 112 si am fost indreptat spre sectia de politie cea mai apropiata. Ajunsi acolo ni s-a luat o declaratie, urmand sa fim informati despre mersul anchetei. Nu am primit nici o informatie timp de 20 de zile, iar atunci cand ne-am deplasat la sectie am aflat ca dosarul cu ancheta este la procuratura, unde urmeaza sa primeasca o rezolutie legala. Intrebarea mea esta daca politistii nu aveau obligatia sa actioneze pt prevenirea comiterii unei infractiuni si recuperarea prejudiciului, in cazul de fata sa-l cheme pe cel banuit la sectie. Precizez ca dupa verificari la magazin, politia e venit la magazin dupa 7 zile de la inregistrarea plangerii si a primit filmarea dupa 10 zile. Printre altele pot face si dovada sumei care era in portofel.