avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 978 soluții astăzi
Forum Activitate CristeaMihaela

Activitate CristeaMihaela

Va multumesc pentru raspunsul dumneavoastra.
Am inteles cun sta treaba cu CCC, dar tot nu imi este clar ce se intampla in cazul indemnizatiei de maternitate, in cazul in care angajatorul nu imi plateste acea contributie de 0,85%. Am inteles ca in cazul concediului pre si post natal, acordarea indemnizatiei este conditionata de plata acestei contributii.
Buna ziua.

Sunt angajata intr-o firma cu 6 angajati. Pana in acest an toate au fost bune si frumoase, fara probleme, cu salariile platite la timp. In aprilie a.c. am ramas insarcinata, iar sarcina am anuntat-o verbal si in scris in data de 23 iunie. Avand in vedere numarul mic de angajati, ne-am considerat tot timpul ca o familie, drept urmare nu am solicitat numar de inregistrare in momentul in care am depus scrisoarea medicala administratorului. Mi s-a spus la acel moment ca trebuie sa verifice legislatie cu privire la gravide pentru ca nu o cunoastea.
De atunci si pana in ziua de astazi nu am primit niciun raspuns.
Intre timp am aflat ca firma are mari datorii, iar firmele cu care am colaborat ne dau in judecata pentru recuperarea datoriilor. In ultima luna nu au mai fost incasari si nici in viitorul apropiat nu vor mai fi.
Saptamana trecuta am aflat ca ANAF ne-a pus poprire pe conturi pentru neplata contributiilor, atat cele datorate de angajator cat si cele datorate de angajat. Nu stiu sa zic incepand cu ce luna aceste contributii nu au mai fost platite.
Din acest moment am inceput sa ma ingrijorez cu privire la concediile de maternitate si crestere copil.
Intrebarile mele sunt:
1. Acordarea celor doua concedii este conditionata de acea anuntare oficiala a firmei (si ulterior a ITM-ului si medicului de medicina muncii)?
2. Beneficiez de indemnizatiile de maternitate si crestere copil? Pana la urma nu eu sunt vinovata pentru neplata acestor contributii.
3. Cum se calculeaza aceste indemnizatii daca am lipsa cateva luni de cotizatie?
3. Stiu ca indemnizatia de maternitate este platita de catre angajator iar apoi acesta o recupereaza de la stat. Cum ma poate plati angajatorul daca el nu v-a mai avea incasari?
4. Exista varianta sa imi platesc eu contributia pentru concedii si indemnizatii?
Pe mine ma intereseaza sa primesc indemnizatiile conform salariului meu si nu pe cele minime.
Este foarte probabil ca in viitorul apropiat firma sa intre in faliment, insolventa, etc.
Cea mai devreme zi de intrare in concediu de maternitate este 6 octombrie.

Cum ar trebui sa procedez ca sa pot beneficia de drepturile care mi se cuvin?

Va multumesc.