avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 609 soluții astăzi
Forum Activitate catalinhayek

Activitate catalinhayek

Buna ziua. Situatia e urmatoarea. Vreau sa cumpar un apartament . Proprietarul l-a achizitionat prin credit ipotecar la o banca. Ne-am inteles asupra pretului. Acopera in totalitate creditul (rambursarea acestuia). Eu dispun de bani cash. In ultimele zile am alergat pe la toate sucursalele bancii la care acesta are creditul pentru a vedea cum trebuie facuta o asemenea operatiune in termeni de siguranta maxima.
Cei de la banca respectivi afiseaza o incompetenta si un dezinteres total fata de aceasta problema. Eu vreau sa ma asigur, 100%, ca nu exista vreo varianta prin care acest om (vanzatorul) sa ma poata frauda (adica sa poata pleca cu banii inainte ca acestia sa stinga creditul ipotecar). Am propus mai multe variante pe langa si care infiintarea unui cont escrow care ar avea ca precizari urmatoarele.
1. Banii se duc in contul X, pentru a stinge ipoteca Y.
2. Pentru eliberarea banilor banca (sau vanzatorul) trebuie sa imi prezinte dovada radierii ipotecii. Nu se poate face acest lucru pentru ca asta ar insemna ca omul sa detina suma mai sus mentionata (55.300E), sa plateasca creditul dupa care sa ia banii din contul escrow.
Am propus ideea folosirii unui OP conditionat care sa aiba stipulat clar faptul ca acei bani vor fi folositi exclusiv stingerii ipotecii si ca nu pot fi ridicati in alta forma..Nu se poate, pentru ca acei "trepadusi angajati pe pile" nu accepta OP conditionate.
Dupa multi nervi si dupa vizitarea a 6 (a se citi sase) notari am gasit o singura varianta posibila, prin care eu sa fiu linistit ca nu se poate intampla nimic..
Imi deschid un cont la banca respectiva, imi transfer banii acolo, ma duc la casierie (cu o programare in prealabil), scot banii cash, intre timp proprieterul semneaza cererea de rambursare anticipata, pana se scot banii el o da casieritei, bag banii scosi in contul cumparatorului si pe loc acestia sunt luati in baza cererii de rambursare anticipata a creditului, urmand ca la final sa mi se elibereze radierea ipotecii (pe urma mers la CF etc...) E varianta gasita de mine, fara ajutorul lor, ei mi-au zis ca ar trebui sa am si eu putina incredere in vanzator, moment in care i-am rugat sa imi dea 10000 E (ei ca banca) pe incredere si le promit ca le voi da banii in curand....Evident ca nu au avut ce sa zica...
Mi-au propus varianta unui antecontract, ceea ce nu functioneaza aici pentru ca ar insemna sa platesc toata suma pentru ca omul sa poata stinge ipoteca...
Stie cineva o alta solutie ? Mi se pare incredibil ca in anul 2014 trebuie sa lucrez cu bani gheata (fizic) pentru a putea fi sigur de o tranzactie. M-am gandit sa fac treaba la banca dintr-un cont in altul (prin internet banking) dar mi s-a raspuns ca poate sa dureze ceva pana se proceseaza tranzactia si ca mai bine lucram CASH !!!!! (la banca unde am eu contul transferurile intrabancare se fac instant)....In speranta ca am fost destul de de clar si ca s-a inteles problema mea, va multumesc pentru eventualele raspunsuri.