avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1127 soluții astăzi
Forum Activitate jidanu1977

Activitate jidanu1977

Buna ziua,
Am sa expun mai jos un caz personal,pentru care as dori sa obtin niste sfaturi.
In octombrie 2013 m-am trezit cu o executare silita la un credit a carei executare a fost prescrisa din februarie 2013. Cu toate acestea un executor din Targu Jiu a inceput executarea silita,obtinand de la Judecatoria Tragu Jiu "Incuviintarea Executarii Silite".Am facut contestatie la executare pe care am castigat-o.Mi-au fost opriti din salariu 400 lei.Am facut si intoarcerea executarii silite,pe care am castigat-o, insa executorul refuza sa imi returneze sumele invocand faptul ca sumele de bani sunt la firma de recuperare care a cerut executatrea.Problema este alta.
Eu am luat imprumutul de la PROFI CREDIT IFN SA.Insa datoria catre firma de recuperare este cedata de PROFI CREDIT EXPERT SRL.La contestatia la executare am solicitat sa se precizeze raporturile dintre PROFI CREDIT IFN SA si PROFI CREDIT EXPERT SRL.Nu au fost depuse inscrisuri din care sa rezulte aceste raporturi si transferul/cesiunea creantei de la PROFI CREDIT IFN SA la PROFI CREDIT EXPERT SRL.
Eu consider ca este vorba despre neglijenta in serviciu si abuz in serviciu atat din partea judecatoarei cat si a executorului judecatoresc din urmatoarele motive :
- termenul de executare era prescris
- nu s-a putut face dovada relatiei dintre cele doua societati PROFI CREDIT IFN SA si PROFI CREDIT EXPERT SRL
- refuzul executorului de a se conforma hotararii judecatoresti,pentru a sista poprirea pe salariu si restituirea sumelor de bani