avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 570 soluții astăzi
Forum Activitate Talidor

Activitate Talidor

Am inteles. Multumesc.
Multumesc. Acum am inteles.
Stiu ce am semnat dar voiam sa stiu ce se intampla in mod obisnuit in practica judiciara, care e sentinta care se da in mod obisnuit pentru asa ceva. Multumesc.
Multumesc. N-am inteles mare lucru pentru ca nu sunt de specialitate. Fapta pentru care s-a dispus urmarirea penala se refera la niste lucrari de diploma pe care le-am facut unor absolventi de postliceala. As fi vrut sa stiu ce se intampla in practica dumneavoastra obisnuit in astfel de cazuri. Inchisoare? Amenda penala? Multumesc.
Buna ziua. Impotriva mea s-a pus in miscare o actiune penala pentru o infractiune prevazuta la art. 289 al.1 CP cu aplicarea art.6 din legea 78/2000 si art.35.al.1 Cp. Mentionez ca am semnat un acord de recunoastere a vinovatiei (in declaratia data primului procuror am recunoscut tot si al doilea procuror m-a intrebat dupa inmanarea procesului verbal daca doresc sa schimb sau adaug ceva la declaratie si am spus ca nu. Mi-a dat procesul verbal, mi-a spus variantele si la sfatul unei persoane de incredere din sistem am mers pe acordul de recunoastere, pe care l-am si semnat). Procurorul mi-a spus ca acest acord va trebui acceptat si de procurorul sef. Suma despre care e vorba e de 3000 lei. Sincer, as vrea sa stiu ce ar putea sa urmeze. Mentionez de asemenea ca impreuna cu alte 3 persoane suntem "plevusca" picata intr-un dosar al DIICOT. Sau cam asa ceva... Multumesc.