avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 868 soluții astăzi
Forum Activitate dragan1alex

Activitate dragan1alex

OK, multumesc pentru raspuns, DinuX. Pe viitor voi avea mai multa grija unde voi parca desi mi se pare ridicola masura de ridicare(600 lei)+amenda(400 lei) dar asta este...
Se poate inchide topic-ul :)
De acel "aproximativ verde" vreau sa ma leg si eu cand fac contestatie, deoarece, din moment ce e prima data cand ma duc in zona respectiva, eu nu am de unde sa stiu ca nu am voie sa parchez acolo, motivul pentru care am fost sanctionat fiind o hotarare a consiliului local Constanta -> Art9, pct 38: [ link extern ]
Ideea e urmatoarea: in lipsa semnelor de circulatie care sa-mi interzica parcarea,stationarea,oprirea pe spatiul verde respectiv, are sau nu rost sa fac contestatie la amenda? Semnul de interzicere este pozitionat pe Bulevardul Mamaia, dupa intersectia la care am facut dreapta, deci nu aveam cum sa-l vad.
ynocentta a scris:

Indicatoare mai exista , dar acestea sunt acoperite de vegetatia pomilor netualetati

Lasa vrajeala ca stiu cum arata un indicator ascuns prin copaci si cum arata unul care nu e acolo. Indicatoarele alea nu erau acolo! Am mers special 1 ora ca prostul cu ochii prin copaci/stalpi sa ma uit dupa ele, sa vad daca am omis ceva, dar nu am omis nimic.
Si am spus si mai sus, sunt de acord cu ridicarea masinilor dar nu faceti abuz fratilor...lasati-l pe om sa stie ca nu are voie sa parcheze acolo...
Buna ziua!

Cred ca toata lumea a auzit ca in Mamaia / Constanta se ridica masini pe banda rulanta si sunt total de acord cu aceasta masura cat timp exista macar UN marcaj de stationare/oprire/parcare interzisa sau cand sunt incalcate niste puncte din codul rutier. Cu acest gand am mers duminica trecuta in Mamaia, am mers spre Satul de Vacanta cu ochii cascati dupa semne si, deoarece nu am vazut nimic, am intrat pe o strada secundara si am lasat masina unde am fost sigur ca nu incurca pe nimeni cu nimic. Cand m-am intors de la plaja, surpriza! Masina nu era acolo, multe dintre cele parcate disparusera iar undeva in stanga se vedea un domn agent de la politia locala pus pe treaba. Din fericire masina unui prieten nu a fost ridicata, i-am propus sa se urce in ea pentru a nu ajunge ca mine.
Cand l-am intrebat pe domnul politist de ce a fost ridicata masina, unde este amplasat indicatorul ce-mi interzice parcarea in acel loc, mi s-a dat un raspuns aberant: "Semnul era amplasat la urmatoarea intersectie [...] Asa faceti voi incepatorii, nu vedeti semnele." Dupa ce am ajuns inapoi in Bucuresti am analizat pe Google Maps locul in care parcasem si intr-adevar era zona marginala a Parcului Tabacariei, o zona care parea neamenajata, cu niciun semn/gard/banca/alee/ceva sa-mi spuna mie (care am mers pentru prima oara in Constanta cu masina) "Ba boule! Aici e parc/spatiu verde, nu parca!".

Spatiul pe care am parcat: [ link extern ]

Prima intersectie care duce spre locul de parcare (la care am facut dreapta):
[ link extern ]

A doua intersectie (pe unde nu se putea intra):
[ link extern ]

Poza din satelit a locului in care am parcat:
[ link extern ]
Am si un clip video cu drumul drumul de la Bulevardul Mamaia pana la locul respectiv in care nu am reusit sa gasesc niciun semn.

Doresc sa depun contestatie pentru a-mi recupera banii dati la firma de ridicari si din amenda, dar prima data am zis sa postez aici pentru cateva pareri, daca am si care este sansa de a castiga contestatia. Tin sa mentionez inca o data ca pe drumul din Constanta pana in locul in care am lasat masina nu exista niciun indicator de stationare/oprire/parcare interzisa, iar parcul tabacariei este foarte putin spre deloc delimitat de partea carosabila (nu exista gard/stalpi/semne/linie continua/macar iarba care sa-mi spuna ca acela era de fapt un parc, iar bordura era acoperita de pamant cand am lasat masina acolo).

Da, stiu ca trebuie sa ma deplasez pana-n Constanta si sunt dispus sa o fac daca am sanse de castig.

Va multumesc pentru timpul acordat si imi cer scuze pentru dimensiunile prea mari ale postului dar nu am vrut sa omit vreun detaliu.

PS:Imi cer scuze pentru asezarea in pagina a adreselor web dar nu vad nicio optiune de previzualizare a intrebarii.