avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 847 soluții astăzi
Forum Activitate gheo19

Activitate gheo19

dosarul a fost trimis in urma cu cateva zile la procuratura pentru solutionare , acesta a fost raspunsul celor de la politie care s-au ocupat de caz . stiti cumva cat poate sa dureze aceasta solutionare ? saptamana aceasta eu va trebui sa plec in strainatate la munca daca las o procura pentru sotie poate ea sa ma reprezinte ? va multumesc
radierea autoturismului apare si pe cartea de identitate a autovehiculului (stampila pusa de autoritatile competente din germania ) ...deci e lesne de inteles ca masina este radiata in germania .documentele masini sunt acum la dosar , dosar care din cate am inteles urmeaza sa ajunga la procuror . intrebarea mea este in cat timp si cat dureaza ca cei din germania sa transmita autoritatilor romane ca problema este rezolvata si ca nu a fost vorba de furt de masina .(proprietarul a depus ieri actele la politia locala din germania ).

oricum luni am sa merg la domni de la politie sa ii informez ca am luat legatura cu proprietarul si ca el a retras plangerea respectiva
buna . zilele trecute am fost cu masina sa ii fac rar-ul si am ramas masca cand au venit doi domni de la politie sa imi spuna ca masina va fi retinuta pe motiv ca apare in baza de date interpol ca fiind furata .
sa dau si cateva detalii despre achizitionarea masini...
masina a fost cumparata din germania de la un cetatean italian de catre cumnatul meu , la momentul cumparari a stabilit impreuna cu italianul acesta fiind deacord sa il lase pe cumnatul meu sa vina pana in tara cu numerele de germania cumnatul urmand sa radieze masina in germania in cateva zile .neavand drum inapoi in germania decat dupa vreo 10 zile timp in care italianul a fost crispat amenintand ca el merge la politie daca nu radiaza masina . in ziua in care masina a fost radiata in germania italianul a declarat-o furata (sau mai bine zis dupa spusele lui ca a dat masina dar ca nu a primit bani ).
masina este acum in custodia politiei care a deschis un dosar de cercetare , domni de la politie m-au sfatuit sa iau legatura cu italianul ceea ce am si facut .acesta a fost deacord sa mearga la politie sa retraga plangerea am facut un contract cu el si a mers cu el la politie .. cei de acolo iau spus ca dureaza 6 saptamani sa ii dea un raspuns .
cat credeti ca ar dura sa stearga masina din baza de date si care ar fi procedeura sa imi recuperez masina /?