avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1878 soluții astăzi
Forum Activitate adel_aida

Activitate adel_aida

MarianBratu a scris:


Da. dar trebuie dovedit ca o eventuala lipsa in gestiune este cauzata de doamna (filmari cu camera, documente semnate, martori ca a sustras cev ... etc).

In cazul in care ar fi semnat pentru primirea in gestiune si se constata lipsa (in baza inventarierii) doamna ar fi trebuit sa vina cu dovezi ca nu a produs niciun prejudiciu. .... corect?

Mie mi se pare foarte important acest aspect. La urma urmei de unde sa stie dansa valoarea gestiunii care ar fi primit-o daca nu i s-ar fi predat pe semnatura?




Cum m-ar putea acuza de lipsuri fara dovezi ? Mentionez ca avem camere de filmat care inregistreaza,dar atata timp cat eu nu am luat nimic si nu s-a furat nimic pe tura mea cum ar putea sa ma acuze? Mai ales ca ma voi prezenta si la inventar.
Eu am luat pe semnatura gestiunea am facut inventar la deschiderea magazinului.
Vreau sa iau parte la inventar si sper sa revina seful la magazin pe 20 aug asa cum a zis si sa facem inventarul.Sper doar sa nu ma mai amane ca atunci ar fii o problema.Faza e ca nu-mi rasp nici la tel nici la msj nici la mail pe motiv ca e plecat din tara ...
Si altceva: au dreptul sa nu-mi plateasca salariul pe motiv ca sunt in proba de lucru? Auzit astfel de variante de la alte cazuri.

Si ce pot face in cazul in care ma tot amana cu inventarul ?
Ca eu una ast inventarul si dupa rezultatul lui vreausa plec cu notificarea.

Plus ca eu am o cheie de la magazin cu care inchid si plec iar administratorul imi spune ca trebuie sa vrb cu patronul si lui trebuie sa ii inmanez cheia. (Administratorul este tatal patronului-afacerea este in familie si normal ca isi tin partea iar eu sunt un simplu angajat= sclav)
Am inteles.
Va multumesc frumos pentru raspunsuri.Eu tot sper sa se intoarca sapt aceasta si sa facem inventarul,sa plec dupa inventar linistita...
Registratura institutiei ..
Mi-au zis ca nu au,iar daca le-o trimit cu confirmare de primire m-au avertizat ca nu o vor primi numai ca sa ma puna pe drumuri...Mai rau ca pustii de grafinita.
Va multumesc frumos pentru raspuns.
Am uitat sa specific ca mi-am gasit si in alta parte mai bine...
Atata timp cat eu vreau sa ma prezint la inventar dar nu mai vreau/pot sa ma prezint la munca neluandu-mi in seama notificarea de incetare cum ma poate afecta ca ma trece absent nemotivat (indisciplina) si cum sa ma scoata lipsa la inventar atata timp cat sunt camere si automat inregistreaza tot si logic ca nu au dovezi ca eu am iesit lipsa...?
Multumesc
Buna ziua
Va rog mult am nevoie de ajutor cu un raspuns,chiar si mai multe sun binevenite.
Lucrez ca vanzatoare la un magazin de haine.Am contract pe perioada nedeterminat cu 90 de zile perioada de proba.Sunt undeva pe la jumatatea celor 3 luni de proba.Am hotarat sa plec pt ca seful imi reproseaza mereu ca nu stiu sa fac vanzare si sa bag clientii in magazin.Initial le-am zis ca plec cu preaviz apoi am aflat de pe site-ul dvs ca nu trebuie sa stau in preaviz.I-am informat cu notificarea de incetare,evident ca nu au primit-o iar daca le-o trimit cu confirmare de primire vor face tot posibilul sa nu fie prezenti sa o primeasca si sa ma puna pe mine pe drumuri.Intradevar nu au om sa ma inlocuiasca,ar ramane doar colega mea si probabil nu stiu cum sa ma faca sa raman.A zis ca trebuie sa facem inventarul sa fim toti prezenti,mi se pare normal.Mi-a zis ca daca eu plec e lipsa de disciplina si ca lipsesc nemotivat ca ei nu primesc notificarea.
Cum ma sfatuiti sa procedez?
Eu am acceptat sa mai stau maxim 7 zile sa facem inventarul la intoarcerea sefului ca nu e in Bucuresti(cica) si imediat dupa inventar sa plec.
Dar ma face sa cred ca ma tot amana.
Ce sa fac? Daca plec si ma scoate lipsa la inventar(desi avem camere)...cum mi-a si atras atentia ca s-ar pute intampla...