avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1120 soluții astăzi
Forum Activitate Nora-Andreea

Activitate Nora-Andreea

Am citit ce s-a discutat dar in cazul in care seful meu (administratorul firmei) insista sa semnez, poate fi o problema pentru mine? sau se aplica doar amenda deoarece bilantul nu este semnat conform legii si nu este valid.
Am gasit pe internet acest proiect de modificare a legii si nu stiu daca s-a aprobat. Daca s-a aprobat, cum eu lucrez 2 ore, automat nu mai pot semna bilantul.

Proiectul de modificare a legii contabilitatii prevede:

4. La Articolul 10, dupa alineatul (2), se introduse alineatul (2-1), cu urmatorul cuprins

Alin (2-1) Prin compartiment se intelege ansamblul persoanelor cu pregatire economica sau complementara care desfasoara activitati de natura financiar contabila. Nu se pot organiza compartimente formate dintr-o singura persoana, incadrata cu contract individual de munca cu timp partial sau in baza unei conventii civile.
Buna ziua, lucrez ca si contabil (2 ore/zi) la o firma. Aceasta firma nu are contabil sef sau director economic. Pot semna eu bilantul (am studii superioare economice) avand in vedere ca nu sunt autorizata CECCAR si din cate am inteles din Legea Contabilitatii poate semna bilantul la intocmit doar contabilul sef, directorul economic sau o persoana angajata, cu studii sup economice, care are imputernicire legala de la acestia. In cazul meu, firma are doar Director general care este si administrator. Mentionezca firma are cifra de afaceri peste 2 milioane de lei, in anul precedent.
Intrebarea este daca pot semna si daca nu am calitate si totusi semnez, care sunt consecintele. Multumesc frumos.