avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 917 soluții astăzi
Forum Activitate dflorin3

Activitate dflorin3

Răspuns la discuția Judecata
Tocmai ce ne-am dat demisiile amandoi si probabil de aceea grabesc lucrurile.Mai am o intrebare..daca ei aduc dovada de la banca cum ca nu s-ar fi incasat contravaloarea acelei tranzactii ma sfatuiti sa semneze..totusi chiar daca nu s-au incasat banii exista si posibilitatea ca aparatul sa fie de vina,acel POS la care s-a introdus cardul...
Discuție Judecata
Buna ziua.

Prietena mea lucreaza intr-un magazin de electrocasnice...foarte renumit la noi.
Problema este urmatoarea:
Anul trecut in Decembrie 2013,la o tranzactie pe televizor s-a descoperit dupa ziua in curs sau dupa cateva zile,nu mai stiu exact ca acea tranzactie nu s-a efectuat, cumparatorul a platit cu cardul.
Toate bune si frumoase,ca se rezolva, ca nu e vina prietenei mele.Acum in Luna August 2014, dupa 8 luni, angajatorul ii face dispozitie de plata pentru acesti bani..cam 17 milioane si ca daca nu semneaza dispozitia `rugata prietenos` ca o sa fie actionata in judecata,ca este caz penal si o sa aiba cazier si viata o sa ii fie schimbata cu acest fapt..nu in bine, si ca impreuna cu toate cheltuielile de judecata in caz ca firma o sa castige procesul + suma de pe tranzactie o sa depaseasca minim 4000 lei, ca o sa le platim si lor avocaul si tot.
Acum, chestia este urmatoarea...momentan nu au facut nici o dovada clara ca este vina ei, nu documente de la banca,nu nimic, ei spun ca pe settlement nu apare nimic,dar nici nu aduc nici o dovada..doar este rugata prietenos..
Motivarea lor ar fi ca..prietena mea a tras cardul prea repede si nu s-a efectuat tranzactia...
Oricum toate bonurile de la casa dupa incheierea zilei sun lipite cu capse de foi A4, puteau foarte usor sa rupa bonul de pe foaia A4 de unde era lipit si sa o bage pe ea..nevinovata
Putea sa fie vorba de o defectiune la POS-ul la care s-a efectuat tranzactia.
Intrebarile ar fi..:
Chiar este caz penal daca este daca in judecata si castiga firma ?
Cum pot demonstra ei ca prietena mea este vinovata 100% si nu poate fi vorba de o defectiune, etc si decat sa plateasca ei, sa o puna pe ea?
Trebuie sa fie prezenta cand este citata la judecator sau poate fi doar avocatul?
Daca firma are castig de cauza, suma in total cu cheltuielile de judecata + suma care ar datora=o de 17 milioane ar sari in total peste 4000 lei?
Cum s-a inchis anul fiscal 2013 cu acea pierdere si tocmai acum, dupa 8 luni este trasa la raspundere?
Chiar daca aduc dovada ( desi nu vad cum ) ca acea tranzactie nu a fost incheiata,este normal sa plateasca ea, sau cea care a inchis anul fiscal aiurea?
Care ar fi sfaturile dumneavoastra in legatura cu acest subiect?
Stiu ca sunt multe intrebari dar rog seriozitate maxima daca doreste cineva sa ma ajute si sa fie cat mai explicit.
Multumesc, o zi buna.
Răspuns la discuția Preaviz
Multumesc pentru suport si timpul acordat, maine revin cu alte detalii :)Daca le convine sau nu..etc
Răspuns la discuția Preaviz
Deci maine le voi spune ca nu voi veni in weekenduri pentru ca nu este normal iar in cel mai rau caz in loc de 7 ore in prima tura si 5 in a 2-a tura sa fac program de 8 ore
Răspuns la discuția Preaviz
Pai angajatorul doreste sa muncesc si in weekend, fara insa ca aceste zile sa scada din numarul total de zile de preaviz,in final ar rezulta ca eu am muncit 24 de zile ( 2 sambete,2 duminici) , pentru ca prind 2 weekenduri full la munca in acest preaviz de `20` zile.
Discuție Preaviz
Buna ziua,


Lucrez intr-un magazin de electrocasnice.
Programul este urmatorul, in ture: o saptamana de la 10 - 17 cu weekendul full de cate 11 ore iar a doua saptamana de la 17 la 22 cu weekendul liber.
Mi-am dat demisia astazi iar ei mi-au bagat 20 de zile de preaviz, insa, preavizul mi-l calculeaza fara weekend-urile lucrate, explicatia lor fiind ca noi in weekend recuperam orele de munca din cursul saptamanii care ar trebui sa fie de 8 ore.
Este normal sa nu imi puna ca zile de preaviz si weekendurile?Practic ar insemna ca muncesc niste zile degeaba care nu vor figura nicaieri...
Iar a doua intrebare ar fi urmatoarea...:

Orele lucrate in weekend, chiar daca ei le numesc de `recuperare` nu ar trebui sa fie platite dublu..pentru ca sunt pana la urma recuperare in weekend?Cum ma pot lamuri exact asupra acestor doua nelamuriri si cum trebuie sa procedez in cazul in care am dreptate, si anume, zilele de weekend din preaviz sa fie calculate la preaviz si orele de `recuperare` muncite in weekend pentru cursul saptamanii sa imi fie platite dublu