avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 487 soluții astăzi
Forum Activitate black_kat

Activitate black_kat

nu este de vina contorul pt ca am cerut expertiza metrologica.Contorul mi a fost luat si verificat si e in regula. Perioada cu problema a fost aproximativ intre 1 mai - 15 iulie , nu mai mult. Si sigurantele mi au cazut de cateva ori . Problema s a gasit la o priza si a intrerupt o . Nu ma pricep sa va dau alte detalii stiu doar ca baiatul care mi a luat contorul a fost dragut sa puna ditul pe firul cu prob si sa se sperie de cat consum trecea pe acolo.
Maine am sa inaintez un memoriu directorului de la E on sa i explic situatia. Voi vedea ce decizie va lua. ( si apropo ..mi a mai venit o factura cu 1050 lei - restul de kw inainte sa mi ia contorul )
multumesc tuturor pt sfaturi .
Buna ziua. Cum ar trebui sa procedez in cazul in care am o fact de 6200 lei la e on , in jur de 12 000 kw , pe care nu i am consumat ? A fost o greseala a celui care mi a facut instalatia in casa. Prin greseala lui o cantitate enorm de mare de energie s a scurs in pamant. Am luat legatura cu o doamna de la relatii cu clientii si mi a spus ca pe cei de la E on nu i intereseaza daca i am consumat eu sau nu . Ok, am inteles ca eroarea se plateste dar eu nu am posibilitatea sa platesc toata suma odata. Stiu ca este o lege ( dar nu stiu cum se numeste ) prin care ei nu pot sa mi ia mai mult de 30 % din venit. Am salarul minim pe economie , sunt divortata si am un copil in inrtretinere. Fostul sot nu mi plateste pensia alimentara . Deci cu 700 lei e cam greu sa ma descurc.
Mi au zis ca procedura e in felul urmator : sa platesc 2000 lei si apoi ar putea sa mi aprobe restul sa i platesc in 3 rate. Dar nici asa nu pot pt ca suma e f mare. IN continuare mi s a spus ca daca nu curentul se va taia si ma vor da in judecata.
Cum sa procedez? Intentionez sa compun o scrisoare directorului prin care sa i explic situatia mea si faptul ca stiu de existenta legii prin care instanta poate hotara sa mi se opreasca 30 % din salar in vederea achitarii sumei acesteia. Dar care e legea asta ? Nu vreau sa ajung sa mi se taie curentul ( pe care nici macar nu l am folosit ! )
As putea sa i dau eu in judecata ( in cazul in care mi se respinge doleanta de a achita 300 lei pe luna ) pt abuz ? Am auzit ca daca sunt in litigiu nu pot sa mi taie curentul si ma gandeam sa inaintez eu actiunea ca ei banuiesc ca intai imi vor taia curentul si apoi ma vor actiona in judecata. Sau sa ma adresez ANRE -ului ?nu stiu ce sa fac ...
MULTUMESC !