avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 838 soluții astăzi
Forum Activitate ioanbranza

Activitate ioanbranza

Buna ziua !

As dori sa va intreb daca exista vreo lege privind izolarea blocurilor înalte( mai mare de 12m) cu polistiren, care ar fi interzisă prin lege.

As dori sa va intreb care este legea in vigoare momentan , si daca este vreo procedura legislativa prin care se poate impiedica izolare termica a unei cladiri de 10 etaje ( inalt de 30 m ) .

Mai exact primaria , ministerul dezvoltarii regionale si asociatia de proprietari s-au inscris pe blocul nostru in programul national de reabilitare termica . Fara ca eu sa fiu de acord , de aceea as dori sa va intreb cate ceva in legatura cu acest lucru:

1. Ar putea sa ma oblige primaria sau firma executanta sa izolez apartamentul meu ?

2. Eu nu am semnat cererea pentru izolare si nici nu sunt de acord .Pot face ceva in caz ca ma vor obliga sa fac izolare termica ? De altfel inca 8 proprietari de apartament nu au semnat cererea si totusi asociatia de proprietari a demarat procedura in programul respectiv . Se poate ataca in justitie acest fapt ?

3. Cum as putea sa ma apar in fata acestui abuz ?

Am inteles ca in Uniunea Europeana este interzis izolarea unei cladiri mai mari de 8 m .
La noi este vreo lege asemanatoare ? Sau vreo lege UE care sa fie valabil si in Romania ?

Va scriu si cateva dintre motivele mele, pentru care nu sunt de acord cu izolarea termica cu polistirenul a unui bloc inalt de 30 de m :

- polistirenul este inflamabil si are un pericol de a intretine sau alimenta un incendiu
- favorizeaza aparitia mucegaiului, ciupercilor, bacteriilor si igrasiei

- slabeste structura de rezistenta a blocului prin aparitia fenomenului de carbonatare ( dupa 5-6 ani)


Va multumesc ,

Cu stima :
Ioan Branza