avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 828 soluții astăzi
Forum Activitate tiby83

Activitate tiby83

Răspuns la discuția Dosar daune constatare amiabila
Revin cu o precizare pe care am uitat sa o fac de la inceput. Pe Documentul de intrare reparatie este o men;iune care spune ca:

REPARATIA SE FACE DOAR CU ACORDUL FIRMEI DE ASIGURARE: raspunderea pentru producerea evenimentului se va stabili dupa inspectia celuilalt vehicul implicat si declaratia conducatorului acestuia,

Deci daca ma duc cu masina acuma ea va ramane in service pana la solutionarea dosarului? (intreb doar pentru faptul ca poate dura saptamani pana vinovatul se va prezenta la inspectorul de daune, acesta fiind doar 1 zi pe saptamana in oras)
Salut,

Am cateva nelamuriri in legatura cu dosarul de daune deschis in urma constatului amiabil.
Am fost implicat intr-un accident usor soldat doar cu pagube materiale in care eu sunt cel pagubit, am fost la firma de asigurari a vinovatului am incheiat constatarea amiabila in care el a recunoscut vina iar a doua zi m-am prezentat la inspectorul de daune pentru a face poze si a completa inca o declaratie in care am descris cum s-a produs accidentu.
Vinovatul nu s-a putu prezenta din anumite motive, dar cu toate acestea am primit un "document de intrare in reparatie" cu care mi s-a spus ca ma pot prezenta la service.

Intrebarile mele sunt:
- cand trebuie sa ma prezint masina la service? sau daca este indicat sa astept pana se va prezenta si vinovatul la inspectorul de daune (tinand cont ca acesta vine doar o singura zi pe saptamana in oras, doar miercurea).
- dupa ce duc masina la service, aceasta ramane blocata in service pana se rezolva dosarul de catre firma de asigurari (avarile sunt deformari usoare la aripa bara fata, si masca si cateva zgarieturi pe vopsea)?