avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 998 soluții astăzi
Forum Activitate Gio89

Activitate Gio89

Ba da. Mi-au spus dupa ce am intrebat cum sa il pastrez in Romania. Dar la ghiseu nu mi-au dat niciun nr de inregistrare cand am predat documentele necesare cererii. Pot sa il cel de pe telefon?
Ce vreti sa spuneti cu : "nu va are in evidenta"? Ar schimba ceva daca eu am certificat de inregistrare din Romania valabil pana in 2019 cu tot cu CNP si adresa din Romania eliberat de pe I.G.I. Caras-Severin? Iar daca solicit restituirea permisului..cand intru din nou am voie sa mai conduc? Sau daca ma opresc si vad cine sunt chiar ca nu m-il mai dau..? :((
Sunt italian iar ma aflu in Romania de o luna de zile..deci nu prea stiu cum sa ma misc.. ce este IGP? Iar este o perioada maxima de timp in care trebuie depusa cererea? Cererea e una tip sau trebuie s-o scriu eu? Permisul mi-a fost retinut deja iar maine este ultima mea zi disponibila ca sa conduc dupa cum scrie pe dovada..(cele 15 zi cu drept de conducere)
Chiar..ma gandeam ca nu se fac deosebirii..
iar..credeti ca totusi as putea incerca? Permisul mi-a fost retinut pentru 90 de zile si imi trebuie ca sa muncesc.. lucrul care ma enerveaza cel mai mult este ca amenda este consecinta depasirii vitezei maxime (70 kh) intr-o strada noua si mare (la intrare la Timisoara dinspre aeroport..) care mai degraba aseamana cu o autostrada in comparatie cu toate celelalte pline de gropi din jurul Timisoarei in care viteza ajunge pana la 100.. as putea face ceva? mersi mult de atentie..
Buna ziua. As vrea sa stiu daca cererea pentru a beneficia de o scurtare din perioada retinerii permisului este valabila si pentru strainii. In cas afirmativ cu trebuie sa procedez? Mersi mult.