avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1498 soluții astăzi
Forum Activitate Bea1977

Activitate Bea1977

Stimata doamna Cazacu Ioana, va multumesc pentru raspunsul dumneavoastra promt.
Buna seara,

Detin o casa duplex construita in anul 1950 (aproximativ), constructie de structura P+Pod. Vecinul,(cu care avem zid comun) imi solicita acord scris pentru a transforma patea lor de duplex in constructie structura P+3+M.
Constructia doreste sa o realizeze pe piloni alaturati zidului si fundatiei comune.
Intrucat, ladirea mea (implicit si zidul comun) are o vechime considerabila, iar fundatia acestei cladiri este fundatia standard structurii de constructie parter+pod, ma tem ca efectuarea unei constructii P+3+M, cu fundatia aferenta construita alipit de fundatia mea va dauna structurii de rezistenta a proprietatii mele.
In acest context, am solicitat vecinului, ca inainte de orice consimtamant scris soliitat, sa imi prezinte un plan de constructie si/sau o expertiza de rezistenta. In locul planului de constructie sau a expertizei am primit o notificare pentru a ma prezenta in fata unui notar la data certa specificata in notificare pentru a imi da consimtamantul scris pentru proiectul PUD.In notificare este mentionat faptul ca prin neprezentarea mea sau refuzul consimtamantului scris voi fi actionata de catre acesta in instanta.
Intrebarile sunt:

Pot fi actionata in instanta pentru refuzul de a-mi da consimtamantul scris far o expertiza de rezistenta si/sau o documentatie tehnica prealabila?
Dandu-mi consimtamantul scris fara o expertiza prealabila, care este garantia mea fata de deteriorarea proprietatii mele, deteriorare cauzata de constructia vecinului?
In cazul actionarii in instanta, care sunt sansele mele de a-mi proteja proprietatea?

Va multumesc anticipat pentru raspunsul dumneavoastra!