avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 669 soluții astăzi
Forum Activitate ady_adriana

Activitate ady_adriana

Răspuns la discuția pensie minor intretinere majorare
salut. o secretara de la parchet mi_a spus sa merg la primaria de unde isi ridica fostul sot ajutorul social de 180_200 lei, nu stiu sigur cat are ajutorul social, si sa merg acolo cu hotararea judecatoreasca in care s_a stabilit pensie intretinere minor, in cuantum de 130 lei, si sa cer sa i se puna oprire pe acel ajutor social al fostului concubin, dar nu stiu daca legea imi permite sa fac acest lucru. va rog sa ma ajutati cu un sfat! Multumesc.
Răspuns la discuția pensie minor intretinere majorare
Nu inteleg, de ce nu va fi pedepsit in nici un fel fostul sot ca nu isi achita pensia alimentara fata de minor?.. Nu este lege?.. sau unii sunt mai presus de lege?.. Va rog sa imi raspundeti!.. De aceea fac si ei asa, ca nu le face nimeni nimica!!..:(
Răspuns la discuția pensie minor intretinere majorare
Multumesc. Dar macar va fi fostul sot pedepsit penal la art. 305, cod c.?
Buna tuturor. am un copil de 8 ani, elev acum in clasa a 3/a. fostul sot a ramas fara servici de 1 an jumate, si ma chinui cu el pe la politie, parchet, judecatorie. Nu vrea sa plateasca pensia, ci numai o pensie partiala de 1 an jumatate! in anul 2011 a fost obligat sa plateasca o patrime din venitul lui net, atunci realiza venituri. timp de 1 an de zile, dupa ce a ramas fara salariu mi/a trimis numai 32/34 lei lunar. In septembrie anul trecut l_am dat in judecata ptr. majorare, si instanta a stabilit pensie in cuantum de 130 lei lunar, obligandu_l sa plateasca de la 2 aprilie anul acesta, pana la majoratul minorului. Nici dupa ce s_a stabilit pensie, paratul nu plateste, numai partial, 70 lei lunar,atat. El sta in concubinaj cu alta femeie..se intelege de ce nu mai vrea sa plateasca pensia! Am fost la parchet, am depus o plangere, cei de acolo il vaita tot pe sot, ca de unde sa plateasca, etc.! Presimt ca nici acum nu mi se rezolva cazul, cica ar avea un ajutor social de 180_200 lei. Ce sa fac in aceasta situatie? sotul a fost obligat pe minimul pe economie.. de ce autoritatile imi spun ca nu are servici, sau sa il urmaresc eu daca este angajat,,etc..! Cum imi scot banii de la fostul sot, daca acesta refuza sa plateasca!? Va rog sa ma ajutati! Multumesc.