avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 531 soluții astăzi
Forum Activitate ClaudiaMG

Activitate ClaudiaMG

Situatia i-a fost foarte clar prezentata doamnei de la primarie de la inceput. Ea ne-a spus ce avem de facut, insa doar pana la un anumit punct. Ca sa o citez, dupa ce am revenit la ea cu problema noastra: "Cum? Pai...eu nu stiu cum e cu legile astea...mergeti la oras sa va lamureasca."

In concluzie, da, m-as fi putut informa si eu paralel cu doamna, dar greseala mea ca eu am crezut ca eu imi vad de treaba mea, iar angajatii institutiilor meniti sa ne "serveasca" isi vad de treaba lor cu informarea cetatenilor.

Cu respect
Va multumesc!

Intr-adevar asa ni s-a spus, ca vom primi indemnizatia doar de la data depunerii cererii, pentru ca am depasit perioadele stabilite prin lege. Intrebarea mea retorica este, ce sa faca cetateanul, sa se puna el sa caute prin legi ce are de facut? Sau de ce mai sunt platiti functionarii de la primarii? Din cauza ca nu am fost suficient de bine informati, am pierdut banii care ni se cuveneau.

Numai bine!
Buna ziua!
Am o fetita nascuta in 16.07.2012 pentru care am primit indemnizatie timp de 2 ani cat am stat in maternitate cu ea, iar cand aceasta a avut 1 an si 9 luni, am avut o nastere cu suprapunere, si anume un baietel nascut in 9.04.2014. Pentru el ni s-a spus sa facem un dosar ca sa primim suplimentul de suprapunere pana fetita avea sa implineasca 2 ani. L-am facut si am primit si banii respectivi pe langa indemnizatia fetitei. Insa dupa ce fetita a implinit 2 ani, a incetat si respectivul supliment pentru baietel si nu am primit indemnizatia obisnuita pentru baietel in continuare. In luna august am primit banii, insa acum in septembrie nu am mai primit.Am contactat Agentia de Plati si Inspectie Sociala Satu Mare, acolo mi s-a spus ca atunci cand fetita a implinit 2 ani, trebuia sa mai facem un dosar ca sa mearga indemnizatia in continuare. Doamna de la primaria comunei unde apartinem nu ne-a spus asa ceva cand am facut dosarul pentru baietel, asa ca noi am stat linistiti si dupa ce fetita a implinit 2 ani. In 19 septembrie am facut si dosarul pentru indemnizatie a baietelului pana la 2 ani, insa ni s-a spus ca nu vom primi banii pe care i-am pierdut retro. Exista vreo varianta ca sa ii primim? Pana la urma nu e vina noastra. O alta colega in aceeasi situatie mi-a spus ca ea nu a facut acel dosar de dupa perioada de suprapunere si nu are probleme. Va multumesc!