avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1390 soluții astăzi
Forum Activitate lunguiulian

Activitate lunguiulian

Buna seara !
Revin cu problema mea. Din luna a 9-a de cand am depus plangere la parchet nu am primit nici macar un raspuns, nici macar nu au trimis citatiile catre cei vinovati. Va rog daca ma puteti indruma, ce am de facut, sunt disperat ! :(
Domnul nicu, daca cititi cu atentie ce am scris eu in povestea mea, scrie ca am vb si cu proprietarul din acte cat si cu cel de la care am cumparat-o.Cel de la care am cumparat-o era proprietar pe baza facturii eliberate de catre firma pe care era inscrisa masina si o avea si la primarie luata pe numele lui. Multumesc !
da, asa am zis si eu ca principalul vinovat este proprietarul din carte cat si banca pentru ca i-a instrainat cartea masinii fara nici o problema :(. Am fost la politie si am vb, mi-a spus ca a avut multe dosare cu arestati si ca urmeaza sa ii citeze . Trebuie sa am rabdare :|
Multumesc !

pai plangere am formulat, am povestit in ideea ca cineva intelege situatia si sa imi spuna cine se face vinovat, proprietarul, samsarul sau cel de la care am cumparat-o. Proprietarul nu are nimic pe numele lui iar de la el nu as avea nimic de recuperat in cazul in care nu plateste :|
Buna seara !
In luna august am cumparat un autoturism de la o persoana din Loc. Oradea. Acea persoana se numea Marius si era proprietarul masinii doar cu contract de vanzare cumparare si nu trecut si in cartea masinii sau in talon. In cartea autoturismului si in talon era trecuta o firma. La cumparare mi s-au inmanat urmatoarele : Cartea auto, talon, cert. fiscal al firmei, factura de vanzare intre firma si cel de la care am cumparat auto, cert de inregistrare al firmei, copie de buletin al detinatorului firmei, cotract de vanzare intre firma si cel de la care am cumparat masina, fiscal de la cel care am cumparat.o copie de buletin al lui, contractul de vanzare cumparare intre el si mine. Mentionez ca masina era in contract pe numele tatalui celui de la care am cumparat-o si ca numitul Marius a facut toate actele pentru vanzare, inclusiv a semnat in locul tatalui sau. Dupa aprox. 1 luna m-am prezentat la statia r.a.r. iar acolo am avut neplacerea sa aflu ca masina este lasata gaj la banca si in locul cartii masinii mi-au dat un numar de la banca si cartea retinuta. Dupa acest incident am sunat la numarul acela, adica la banca si mi s-a explicat cum este treaba. Am sunat inapoi la cel de la care am cumparat auto pentru ai cere banii, dar fara rezolvare, mi-a spus ca nu a stiut si ca nu are cum sa imi dea banii, a spus ca a luat-o de la un samsar dupa care mi-a vandut-o fara sa stie ca este lasata gaj. Mi-a dat numarul de telefon si al samsarului si al proprietarului dupa care eu l-am sunat pe proprietar. Eu am aflat asa : Proprietarul a cumparat-o in luna mai 2014, in iunie i-a lasat-o samsarului pentru o suma mica cu o procura in care ii dadea si dreptul de vanzare si spunandu-i sa nu o vanda ca nu merge instrainata. Samsarul in luna iulie a vandut-o mai departe celui de la care am luat.o eu in luna august. Am vorbit cu proprietarul sa plateasca banca sa elibereze masina sau sa imi dea banii si fara succes. In luna a 9-a am fost la parchet am depus plangere, acolo am explicat ce si cum s-a intamplat. Dupa o saptamana am fost citat la politie pentru declaratii, eu cat si martorul. Am declarat ce a fost de declarat, a facut intampinari catre rar si banca sa vada ce s-a intamplat, dupa care am revenit la politie si am intrebat ce s-a mai intamplat. De acolo mi s-a spus ca au venit raspunsurile si de la r.a.r. si de la banca si ca urmeaza sa mearga cu dosarul la parchet. Saptamana trecuta am fost sunat de proprietarul masinii sa imi propuna sa imi dea 5 mii de euro in loc de 9 mii si sa terminam, ca el nu are mai mult. Bineinteles ca nu am acceptat sa pierd 4 mii de euro pentru ceva ce nu am folosit, deoarece contractul de vanzare a expirat si procura nu am, nu am mai circulat cu autovehicolul.M-am interesat zilele trecute la parchet si am aflat ca dosarul inca este la politie si nu a ajuns la parchet, iar politistul care se ocupa de dosar este in concediu. Problema este ca nu stiu nici ce am de facut in continuare, nici daca sunt implicati toti 3 sau doar proprietarul, sunt obligati toti 3 sa plateasca si oare imi recuperez paguba sau sa raman cu masina ? El are credit pana in 2019, daca nu plateste banca poate venii in orice moment sa ia masina. Multumesc si sper sa ma linisteasca cineva ca nici somn nu am. :(