avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1322 soluții astăzi
Forum Activitate dragosrpop

Activitate dragosrpop

Răspuns la discuția Cota indiviza/ cale acces
ba da exact pe la mama prin casa

avand in vedere ca suntem in indiviziune, are dreptul sa faca gard si sa imi faca alta usa de acces?
Buna ziua,

Mama mea detine o proprietate in Bucuresti
suprafata teren 90mp (din care 71 mp sub constructie) in cota indiviza din suprafata de 400 mp ai terenului.
Problema 1:
Pe proprietatea mamei a fost inceput un santier pregatitor in vederea consolidarii si supraetajarii imobilului. Din diverse motive( lipsa acordului unor vecini + motive personale) lucrarile au sistat si din anul 2009 casa a ramasa intr-o stare avansata de degradare. La vremea respectiva pentru dosarul de autorizatie am luat un acord notarial de la vecina pentru a face un gard temporar necesar santierului (protejarea curtii fata de santier). La inceputul acestui an cand am revenit in Bucuresti am observat ca vecina a demolat gardul de protectie facut de mine , l-a inlocuit cu alt gard, ne-a facut o portita separata de acces, a taiat in colt din tersasa ce se afla in fata casei (terasa realizata de mama mamei mele acum aproape 40 ani).... si multe altele.

Problema 2:
Bucataria de la etaj ( a vecinului) se suprapune cu una din camerele din casa noastra. traseul de alimentare cu apa al bucatariei vecinei a fost anulat si mutat pe alt perete cu tot deranjul aferent.

Intrebarile mele sunt urmatoarele: Este legal ce a facut vecina? Daca nu cum se pot remedia problemele aparute? Intentia mea este sa cumpar acest imobil de la mama mea si sa il fac locuibil.


Multumesc

Dragos