avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1085 soluții astăzi
Forum Activitate DaCi11

Activitate DaCi11

Buna ziua,

am vorbit la agentia de prestatii sociale si am primit ca si raspuns (telefonic), ca pot sa intru in CCC din ianuarie, chiar daca copilul are deja 1 an, dar optand pentru optiunea nr 2. - adica cea cu 1200 ron/luna.
Am trimis si un email la ei, dar inca nu am primit raspuns pe mail.

Cele 2 raspunsuri difera cam in totalitate.
Ceea ce ati scris dvs cu print din lege - e destul de clar.
Poate am dat la agentie peste o persoana care ori nu stie, ori n-a inteles clar situatia...ori nu stiu ce sa cred.

Va multumesc pt clarificare.
As vrea sa va intreb daca as putea sa fac altfel si ce ar presupune asta:

Daca as lucra in continuare pana in ian 2015, copilul ar avea peste 1 an.
Daca as avea accordul angajatorului pt concediu fara plata pe perioada ian 2015 - iulie 2015 (6 luni) - ma refer la concediu fara plata simplu (daca mai e asa ceva), nu la CCC pana la 2 ani, fara plata (asta am inteles ca nu se mai poate).

Daca se poate asa ceva, mi-e clar ca voi sta 6 luni fara salar.
Dar ce se intampla in acest caz cu stimulentul de insertie primit pana in ian 2015? Va trebui returnat, sau nu?
In aceste 6 luni, voi primi doar cei 200 ron / luna - alocatia pt copil? Corect?

Multumesc.
Buna ziua,

am un copil de 11 luni. Dupa cele 126 de zile, am revenit la servici, fara sa intru deloc in concediu de crestere copil. Am beneficiat si beneficiez in continuare de stimulentul de insertie in valoare de 500 ron lunar.

As vrea din ianuarie 2015 sa intru in concediu de crestere copil, in care sa stau 6 luni, apoi sa revin la servici.

Pot sa fac asta?
Daca da, vorbim de concediu crestere copil, fara plata? Sau voi primi ceva?
Si ce se intampla cu stimulentul de insertie primit din martie 2014 pana la data cand voi intra in concediu crestere copil? Trebuie returnat?

Multumesc.