avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 695 soluții astăzi
Forum Activitate adragan

Activitate adragan

va multumesc pt raspuns,oricum nu este normal ca sa platesc aceasta asigurare de sanatate de doua ori.....cred ca romania a intrat in comunitatea europeana.......si daca eu am o asigurare de sanatate platita in italia,valabila in toate tarile comunitatii europene nu vad de ce trebuie sa mai platesc una(obligat) de care nici nu beneficiez cu nimic.....o seara buna
Buna seara,sunt cetatean roman rezident de 20 de ani in Italia.In august am venit in romania in vacanta , am trecut si pe la Administratia financiara Sector 6 Bucuresti sa verific daca am ceva de platit (avand un apartament inchiriat).Era totul in regula dar,am avut o surpriza neplacuta atunci cand mi s-a spus ca am de platit 160 de lei pentru asigurarea de sanatate,care este calculata in baza venitului de pe chiria de la apartament si ca de putin intrase in viguare o lege care spune ca oricine are un venit in romania ,automat plateste asigurarea de sanatate.Pana aici mi se pare totul normal dar , eu lucrez cu acte in regula in italia si am deja aici o tesera sanitara (asigurare de sanatate) care este valabila in comunitatea europeana.....ma intreb daca trebuie sa platesc si in Romania (ceea ce nu mi se pare normal) si daca nu,cum trebuie sa procedez ca sa fiu scos de la plata?Nu stiu unde sa ma duc,de unde sa incep,ce acte sa prezint pt a demonstra ca as plati incaodata asigurarea de sanatate si nici nu as beneficia de ea.Va rog din suflet sa ma ajutati si sa ma indrumati pt a rezolva aceasta problema
Va multumesc anticipat