avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 790 soluții astăzi
Forum Activitate liviupop

Activitate liviupop

In prima declaratie la politie i s-a adus la cunostinta de imprejurarile producerii accidentului si ca nu avea ce cauta in mijlocul soselei baut la 1:30 noaptea. Tot acolo a declarat ca nu are pretentii asupra conducatorului auto . " asta declar, sustin si semnez ".
A doua zi a venit cu un document notarial in care spune ca nu recunoaste prima declaratie din diverse motive ( nu a scris-o el - oricum nu putea ; nu a citit-o pt ca nu avea ochelari ,etc ) deci nu o recunoaste . In aceasta declaratie notariala spune ca nu are pretentii asupra conducatorului auto ci doar asupra asiguratorului RCA.
Tot in acea zi a depus o plangere la seful politie pe motiv ca vrea sa i se ia alta declaratie pt ca la prima a fost "dus in eroare " si nu a citit cand a semnat, ca nu a fost informat ca masina are asigurare CASCO ,etc.
Si in aceasta plangere sustine ca nu are pretentii asupra conducatorului auto .
Am inteles ca totusi politia ii va mai lua o declaratie , conform plangerii adresate sefului politiei .
Acum intreb : mai are sens sa mai merg la inca un notar / avocat sa inchei o intelgere avand in vedere ca la dosar sunt documentele de mai sus? Daca in ultima va declara ca are pretentii asupra conducatorului auto, ce se intampla cu celelalte 3 de dinainte in care afirma contrariul? Se anuleaza ? se ia de buna ultima declaratie ? ce sa mai cred ?
Multumesc.
Am avut un accident rutier cu victima , care a suferit o fractura de gamba dreapta. Incidentul s-a petrecut la 1:20 dimineata cand victima( in stare avansata de ebrietate) s-a angajat in traversarea DN fara sa se asigure si prin loc nepermis; in plus, era imbracata complet in negru.
Fiind un caz social fara niciun venit , am platit eu toate cheltuielile de spitalizare, operatie, placa cu suruburi ; cam 2500 ron . Surpriza mare a fost cand am primit certificatul medico legal : 100-120 de zile de ingrijiri medicale ! A stat doar 4 zile internat , a avut evolutie pozitiva cu recuperare precoce. Au fost si multe vanatai si excoriatii , dar in 30 de zile de la accident nu se mai cunosc deloc.
Nu cumva este exagerat acest certificat medico-legal ? Cum pot cere reevaluarea victimei pentru ca in momentul de fata m-au bagat in penal din exces de zel ( zic eu ).
multumesc anticipat celor care imi vor raspunde .