avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1034 soluții astăzi
Forum Activitate MarisM

Activitate MarisM

Multumesc mult !
Buna ziua,

Va solicit un sfat daca se poate : am lucrat la o firma de servicii in perioada 2005-2010. In 2011 firma a intrat in insolventa cu frauda dovedita a contabilei. Cazul s-a rezolvat in instanta, firma a fost inchisa. Salariatii fostei firme (4 la numar) au fost reangajati la o noua firma cu acelas profil dar cu o alta conducere, firma care si-a respectat din 2012 toate obligatiile fata de stat conform legii. Salariatii fostei firme nu au stiut de situatia de la vechea firma si nu au stiut nici ca respectivele lor contracte nu au fost inregistrate si nici contributiile platite in perioada 2008- 2011. Ca un gest de bunavointa si din dorinta de a rezolva o parte din vina morala fata de acesti oameni se incearca a li se recupera drepturile de vechime pentru perioada 2008-2011. Cum s-ar putea face acest lucru ? Se pot plati obligatiile retroactiv ? Se poate elibera o adeverinta care sa ateste vechimea de lucru si care sa se inregistreze in istoricul de munca al fiecarui angajat ? Cine elibereaza aceasta adeverinta daca vechea firma nu mai exista ? Unde s-ar depune o astfel de adeverinta si de catre cine - de firma noua sau de catre fiecare din cei patru angajati ? Am inteles dintr-un alt articol de pe acest forum ca perioada de lucru este cea care determina vechimea si nu plata contributiilor aferente. Doar ca pentru o perioada pentru care nu s-au platit contributiile punctul de pensie va fi mai mic. Imi puteti confirma daca am inteles corect ? Inseamna aceasta ca se poate elibera o adeverinta de munca care sa fie inregistrata ca vechime chiar in absenta platii contributiilor la stat ? Mentionez ca exista toata bunavointa in rezolvarea acestei situatii inclusiv pentru plata retroactiva a contributiilor daca este nevoie. Cei patru angajati au fost victime ale unei situatii despre care nu stiau nimic si asupra carora nu au avut nici un control. Orice sfat in aceasta problema este mai mult decat binevenit.