avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 568 soluții astăzi
Forum Activitate costin2be

Activitate costin2be

Am postat acesta situatie in ideea de a fi indrumat pe un anumit drum. Daca cineca ma poate ajuta cu un sfat , eu asta astept. Multumesc frumos
Autoturismul propietate personala a fost avariat intr-un accident rutier provocat de un sofer roman ce se afla la volanul unui autoturism inmatriculat in Rep Bulgaria, vinovatia soferului ce conducea autoturismul din Bulgaria a fost constatata de politia rutiera ( nu in baza intelegeri amiabila) am fost la reprezentatul firmei Avus din Constanta dosarul de dauna contine toate documentele care atesta vinovatia soferului ce conducea autoturismul inmatriculat in bulgaria PV de constatare al acidentului, declaratiile soferului care i.si recunoaste vina de nerespectatrea indicatorului de cedeaza trecerea, toate documentele masinilor implicate in accident, procura , copii polite de asigurare etc. inclusiv devizul de reparatie al masini mele in valuarr de aproximativ 20000 ron. devis obtinut de la servisul unde am fost trinis de catre rrprezentatul fitmei Avus din Constanta. Astazi se fac 3 luni de zile de la deschiderea dosarului de dauna, am sunat la Firma Avus din Bucuresti unde am primit raspuns ca la dosarul meu de dauna se afla toate documentele necesare pentru a fi inaintate spre firma din Bulgaria dar ca firma Lev Insurance din Bulgaria nu le.a raspuns in aceste 3 luni la adresa facuta de catre acestia cu referire la faptul ca polita de asigurare bulgareasca este valabila sau nu, si ca ei (Avus) au instintat biroul de supraveghere al asiguratorilor din Romania in vederea trimiteri de catre acestia a cereri de confirmare a valabilitati politei de asigurare bulgareasca. Cum trebuie sa procedez in continuare pentru recuperarea pagubei . Mentionez ca dosarul meu de dauna contine cererea de dauna totala intrucat valuarea de reparatie depaseste cu mult valuare maxima pentru care masina mea este asigurata si cererea a foat facuta de comun acord cu reorezentatul Avus a er