avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1009 soluții astăzi
Forum Activitate madalina_stanciulescu

Activitate madalina_stanciulescu

Răspuns la discuția probleme succesiune loc de veci
multumesc mult pt pareri
Răspuns la discuția probleme succesiune loc de veci
mda....eu speram ca aceasta solutie de a apela la alt jurist sa nu fie nevoie sa o folosesc...avand in vedere ca nici matusa nu a avut copii sau alte rude in viata, eu in calitate de nepoata ar fi normal sa o mostenesc automat si pe ea, tocmai de aia mi se pare ciudat ca notarul a zis ca nu e asa...
Răspuns la discuția probleme succesiune loc de veci
La cimitir locul de veci este pe numele unchiului. Si da, locul este in concesiune,eu avand un astfel de certificat pe numele unchiului. Problema este ca la notar mi s-a spus ca daca matusa (care este mostenitor universal al bunurilor unchiului meu) a murit fara sa lase vreun testament locul de veci intra automat in proprietatea statului, pentru ca asa sunt legile. Aceasta e de fapt marea mea nelamurire: cum se poate pierde un loc de veci doar ca nu exista un testament, eu fiind cea mai apropiata ruda? Ma gandeam sa consult un alt notar.... pentru ca nu mi se pare ok
As dori sa stiu ce se poate face in situatia in care vreau sa fac o succesiune a unui loc de veci al carui proprietar(un unchi) a murit,iar dupa moartea lui sotia acestuia a facut succesiune dupa toata averea lui,deci implicit si locul de veci. Am vazut certificatul de mostenitor si nu se specifica si acel loc de veci, ci doar un imobil. Intre timp, sotia a murit si ea. Ea nu a lasat testament si nici rude nu a avut. Ce se intampla cu acel loc de veci? Mai il pot mosteni? Intre timp eu am platit impozit pe acel loc de veci.